A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium - az elmúlt négy évhez hasonlóan - idén is elkészítette a hazai kábítószerhelyzetről szóló jelentését. A szakmai kiadványt bemutató sajtótájékoztatón Topolánszky Ákos, a tárca kábítószerügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára az [origo] kérdésére elmondta, hogy a hazai kábítószer-fogyasztás - a feldolgozott 2001-es adatok szerint - tovább nőtt, ugyanakkor a növekedés mértéke alacsonyabb volt a korábbi évekhez képest. Topolánszky szerint néhány éven belül várhatóan tetőzni fog a fogyasztás. A helyettes államtitkár bízik benne, hogy ez a tetőzés minél hamarabb és minél alacsonyabb szinten fog bekövetkezni.
A kiadvány elkészítésében részt vevő Nagy Gábor, az ORFK Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetének osztályvezetője az [origo]-nak elmondta, hogy ha folytatódik a jelenlegi trend, akkor az évtized közepén vagy a második felében fog tetőzni a hazai drogfogyasztás.
A rendőrségi szakértő közölte, hogy a droghasználat növekedésének csökkenő mértéke ugyan biztató, de az is tény, hogy a fogyasztók között legnépszerűbb kannabiszszármazékok mögött továbbra is tartja stabil második helyét az egyik legveszélyesebb kábítószernek számító heroin. A heroin 1999-ben előzte meg az ecstasyt, amely korábban évekig állt a fogyasztási lista második helyén.
Topolánszky Ákos a tájékoztatón elmondta azt is, hogy egyes nyugati országokban és az Európai Unióhoz hazánkkal együtt csatlakozó országok többségében is súlyosabb a kábítószerhelyzet, mint Magyarországon. A helyettes államtitkár is közölte, hogy a drogot kipróbálók között továbbra is a kannabiszszármazékok - például a marihuána - a legnépszerűbb. A kipróbálók túlnyomó része az első alkalom után eseti drogfogyasztó marad, és nem válik függővé. A helyettes államtitkár szerint ugyanakkor ma már a függők gyógyítására is jó esély van. Topolánszky szerint ugyan a droggal kapcsolatos halálozások minden esetben nagy tragédiát jelentenek, ám a hazai halálesetek száma nemzetközi összehasonlításban nem magas.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a drogfogyasztók között jóval kevesebb nőt találni, mint férfit, ugyanakkor a nők körében is egyre terjed a kábítószer használata. A területi eloszlás szempontjából továbbra is Budapest a legfertőzöttebb városa az országnak. Emellett a volt szocialista iparvárosok - például Miskolc - térségét sújtja leginkább a kábítószer problémája.