A szocialisták szigorítanák a gyülekezési jogot

Vágólapra másolva!
Az MSZP ifjúsági szervezete szerint túlságosan engedékeny az állam a szélsőségesekkel szemben, ezért módosítani kellene a gyülekezési törvényt. A Fiatal Baloldal nevű szervezet vasárnap délelőtt megtartotta néptáncbemutatóját a Vér és Becsület elől lefoglalt Hősök terén. Több jogász, köztük Majtényi László volt adatvédelmi ombudsman is egyetértenek abban, hogy a törvény szigorítása gyengítené a magyar demokráciát.
Vágólapra másolva!

Az MSZP ifjúsági szervezetének alelnöke, Gerő Dániel vasárnap a Hősök terén kijelentette, hogy mozgalmuk parlamenti képviselői a gyülekezési törvény módosítását kezdeményezik. "Nem tolerálhatjuk az intoleranciát!" - közölte. Az utóbbi hetekben a rendőrség több tüntetést is megtiltott, a közlekedés akadályoztatására hivatkozva. A mostani szabályozás értelmében a rendőrök egy demonstráció engedélyezésekor csak azt vizsgálhatják, hogy népképviseleti intézményeket, bíróságokat vagy a közlekedést nem zavarná-e a rendezvény. A Fiatal Baloldal azt akarja, hogy politikai szempontokat is mérlegelhessenek a hatóságok.

Közlekedés akadályoztatására hivatkozva utasította el a rendőrség a Vér és Becsület Kulturális Egyesület nevű, a Fővárosi Főügyészség által neonácinak tartott szervezet vasárnapra tervezett felvonulását is. A rendőrségi tiltás után a Hősök terét azonnal lefoglalta a Fiatal Baloldal, hogy egy esetleges újabb beadványukban se kaphassák meg a Vér és Becsület szimpatizánsai a teret. A mai néptáncbemutató ennek a foglalásnak köszönhető. Ettől függetlenül jövő vasárnap a Kossuth téren demonstrálhat a Vér és Becsület.

Vasárnap tüntetés helyett néptáncbemutatót szervezett a fiatal Baloldal a térre, hogy "szélsőségesek helyett a magyar kultúráé legyen a tér". Gerő szerint a mostani szabályozás túl engedékeny a szélsőségesekkel szemben. Újhelyi István, a szervezet elnöke és parlamenti képviselője korábban a legfőbb ügyésztől kérte a Vér és Becsület betiltását. Az ügyészség vizsgálata alapján csütörtökön a Fővárosi Bíróságon kezdeményezték a neonáci csoport feloszlatását.

Gerő vasárnapi nyilatkozatával azonban nem ért egyet az összes Fiatal Baloldal vezető. Zuschlag János, a szervezet másik alelnöke és parlamenti képviselője az [origo]-nak csütörtökön azt mondta, hogy nem a gyülekezési törvényt kell megváltoztatni, mert azzal semmi baj sincs, hanem meg kell akadályozni szélsőséges szervezetek bírósági bejegyzését.

Szerdán azonban Lamperth Mónika belügyminiszter szintén a gyülekezési törvény módosításáról beszélt, mint lehetséges megoldásról a mostani vitákkal kapcsolatban. Az igazságügyi tárca szabad demokrata államtitkára, Hankó Faragó Miklós viszont azt mondta az [origo]-nak, hogy nem lenne értelme elkapkodni a törvény módosítását, mert nem biztos, hogy indokolt rajta változtatni. A törvényt csak ellenzéki támogatással lehetne módosítani, és Répássy Róbert fideszes képviselő azt mondta, hogy a nagyobb ellenzéki párt csak a törvény szigorán enyhítő módosítást támogatna, további szigorítást semmiképpen sem.

Majtényi László, volt adatvédelmi biztos vezette Eötvös Károly Politikai Intézet elfogadhatatlannak és alkotmányellenesnek tartja, hogy a rendőrség sorra tilt be tüntetéseket. A szervezet közleménye szerint politikai nyomásnak engedett a rendőrség, és ez a rendszerváltás előtti időket idézi. A közlemény szerint gyülekezési törvény szigorítása gyengítené a magyar demokráciát. A közelmúltban több közéleti személyiség is alkotmányellensek nevezte a rendőrség keménységét, többek között Kolláth György alkotmányjogász, és Kőszeg Ferenc a Helsinki Bizottság elnöke is tiltakozott a döntések ellen.

A kormánypárti képviselők közül Fodor Gábor szabad demokrata képviselő is azt nyilatkozta, a rendőrség nem az alkotmány szellemében döntött.

Szombaton Medgyessy Péter miniszterelnök is állást foglalt az utóbbi hetek tüntetés-engedélyezési vitájába. Kijelentette, hogy szeretné, ha rendőrség és a Civilek a Békéért csoport meg tudna egyezni, és a korábban betiltott, jövő vasárnapra tervezett háború-ellenes tüntetést mégis megtarthatnák. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a Civilek a Békéért a Kossuth téren akarta befejezni felvonulását, oda azonban pénteken a Vér és Becsület kapott engedélyt tüntetésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!