Az SZDSZ küldöttgyűlésén Kuncze Gábort választották újra a párt elnökévé. Kuncze 525 szavazatot kapott, kihívója, Bauer Tamás 176-ot. Az már a szavazás előtt is valószínűsíthető volt, hogy Kuncze marad a pártelnök, ugyanakkor a szavazatok összeszámlálása után kiderült: a vártnál jóval többen támogatták Bauer Tamást, az SZDSZ belső ellenzékének vezetőjét.
Kuncze elnökké választása után közölte: nem az érdekli, hány szavazatot kapott. Első feladatai között említette, hogy mivel szerinte kiürültek a helyi pártszervezetek, sokan háttérbe vonultak, életet kell lehelni a párt alsóbb szintjein működő szervezetekbe. Elmondta azt is, hogy nem kell csodát várni, mert különböző akciókkal nem lehet megfordítani azt a helyzetet, amiben az SZDSZ van.
Bauert ügyvivőnek sem választották meg
Az SZDSZ szombati tisztújító ülésén az elnökválasztás után, az esti órákban új ügyvivőtestületet és országos tanácsot is választottak. A küldöttek szavazása nyomán négy új ügyvivő - Csőzik László, Béki Gabriella, Kovács Kálmán és Ungár Klára - került be az SZDSZ legfőbb döntéshozói testületébe. Az ügyvivői testület hat fővárosi helyére Pető Iván 537 szavazattal, Szent-Iványi István 533, Magyar Bálint 496, Eörsi Mátyás 397, Béki Gabriella 349, és Ungár Klára 343 szavazattal került be. A vidéki ügyvivő-jelöltek közül Fodor Gábor 427, Kis Zoltán 401, Wekler Ferenc 328, Kovács Kálmán 327, Csőzik László 322 és Gusztos Péter 310 szavazattal jutott be a grémiumba.
Nem került be a testületbe az elnökjelöltként is induló Bauer Tamás, Mécs Imre, és az üt-ben eddig aktív szerepet vállaló Horn Gábor sem. Kiesett Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter és Gulyás József is. A küldöttgyűlés döntése értelmében mindannyian tagjai lettek viszont a párt közel száz fős országos tanácsának.
Kuncze Gábor, az ügyvivői testület összetételéről szóló bejelentést követően arról beszélt, hogy erősebb, ütőképesebb, gyarapodó taglétszámú pártot szeretne. Hozzátette: pezsgő, de nem felülről irányított szervezeti életet látna kívánatosnak. Reményét fejezte ki, hogy a párton belüli viták végére a testületi döntéseket követően pont kerül.
Bauer Tamás, a számára kedvezőtlen döntést követően újságíróknak nyilatkozva közölte: fellépése elindított egy gondolkodási folyamatot az SZDSZ-ben, de ez - mint mondta - kevés. Ez addig jutott, hogy van egy jelentős kisebbség az SZDSZ-ben, amely az én álláspontomat osztja és van egy jelentős többség, amely elég határozottan nem osztja és neheztel rám - fogalmazott. A fővárosi ügyvivői listán a legkevesebb szavazatot kapott politikus hozzátette: abszurdnak tartja, hogy egy párton belül hozott döntés után ne lehessen arról a témáról további vitát folytatni.
A választásokat megelőző politikai vita során a párt politizálását többször bíráló Fodor Gábor azt hangsúlyozta, hogy Bauer Tamásnak helye van az SZDSZ pártvezetésében és helye van a parlamenti frakcióban is. Hozzátette: azt várja Kuncze Gábortól, tegyen javaslatot arra, hogy miként lehet belátható időn belül megoldani Bauer Tamás visszakerülését a frakcióba.
Kuncze bírálta a belső ellenzéket
Kuncze Gábor megválasztása előtti beszédében bár nem említette név szerint Bauer Tamást, de bírálta a párt belső ellenzékét. Szerinte ugyanis többen hazugságokat terjesztenek a pártról, bizalmas információkat szolgáltatnak ki, és a nyilvánosság előtt panaszkodnak azért, mert a párton belül leszavazták korábbi javaslataikat. Kuncze szerint az SZDSZ nem lehet a nárcizmus üldözötteinek pártja, szerinte ezek a sértett emberek a párt egész munkáját tönkretehetik. A párt megerősödését az elkisgazdásodás akadályozza - mondta.
Kuncze beszélt a párt választási eredményeiről, kiemelte, hogy nem elégedett az elért 5,5 százalékkal, de elégedett a tavaly ilyenkor megjelölt célok megvalósításával.
Szerinte kevesebben szavaztak a pártra, mint ahányan liberális elveket vallanak. Az az SZDSZ legsürgetőbb feladata tehát, hogy választ találjon arra, miért van ez így. Nyilvánvalóvá kell tennünk a választópolgárok számára, hogy az állam hatalmi étvágyának megfékezését, a magánélet szabadságának biztosítását, az adók csökkentését a pártok közül egyedül az SZDSZ-től várhatják - mondta. Kiemelte, hogy a fiatalokra és a vidékiekre jobban oda kell figyelniük.
A párt által elért eredmények között említette a diplomás minimálbér bevezetését, a sorkatonai szolgálat eltörlését. Közölte azt is, hogy az egészségügy rendbetételéren vonatkozó elképzeléseiket nem adták fel, de a politikai realitás lassúbb átalakulást tesz lehetővé - mondta.
A szervezeti reformokkal kapcsolatban ügyvezető alelnöki poszt bevezetését javasolta, valamint az elnökség és az országos tanács létszámának csökkentésére tett javaslatot.
A kormányzati munkával kapcsolatban elmondta: elégedett az SZDSZ-es miniszterek munkájával. A koalíciós viszonyról szólva közölte: ha szükséges a jövőben is ütközni fognak elveik védelme és érvényesülése érdekében. Tiszta közéletet kell teremteni, ebben senkire és semmire nem lesznek tekintettel, akár a koalícióval is ütköznek, mert az SZDSZ önálló párt, de a koalíció célja nem az, hogy hadakozzanak az MSZP-vel - mondta Kuncze Gábor.
Bauer: változtatni kell a pártvezetésen
Bauer a küldöttgyűlésen megtartott beszédében hevesen bírálta a párt jelenlegi vezetőit és a kormánykoalíció működését is. Szerinte, amennyiben nem következik be fordulat a pártvezetésben, az SZDSZ el fog tűnni a politikai életből, kiesik a parlamentből a következő választásokkor.
Emiatt szerinte jelentős változásokra van szükség egyrészt a koalícióban, másrészt a párt vezetésében is. Bauer úgy vélte, egyedül az SZDSZ elkötelezett a mélyreható társadalmi reformokra, az MSZP csak vészhelyzetben lép. Az SZDSZ nélkül elburjánozna a korrupció, gyengülne a jogállami intézmények szerepe.
Magyarországnak szüksége van az SZDSZ-re, de ezt nem tudják a választók - mondta Bauer. Szerinte azért nem tudják, mert a párt nem, vagy felemásan képviseli az elveit.
A gazdaságpolitika kapcsán a kormány féktelen költekezését, és osztogatását emelte ki a politikus. Hiányolta, hogy nem került be a kormányprogramba több, az SZDSZ által a választások előtt fontosnak tartott kérdés, így az adócsökkentés és az egészségügy reformjának kérdése. Ezzel szerinte az SZDSZ is hátat fordított önmagának.
Ezekből következik, hogy fordulatra van szükség, és a konfliktusokat is vállalni kell. Merjünk szembenézni azzal, hogy évek óta beteg az SZDSZ - mondta.
Bauer a koalíciós megállapodás újratárgyalását és a MeH-ben működő Horn Gábor vezette koordinációs államtitkárság megszüntetését is javasolta. Beszédét azzal zárta, hogy a változások végrehajtásához elnökké választása esetén a jelenlegi vezetőkre, Kuncze Gáborra, Magyar Bálintra is számítana.
Medgyessy: harmonikus a koalíciós pártok viszonya
Az ország és a kormány érdeke is az, hogy az SZDSZ egy egységes, erős, sikeres párt legyen - hangoztatta Medgyessy Péter miniszterelnök a szabad demokraták tisztújító küldöttgyűlésén.
A kormányfő jelezte: nem kíván beleszólni az SZDSZ vitáiba, ugyanakkor leszögezte, hogy a valódi, önálló érdekeket képviselő SZDSZ nélkül nem lett volna kormányváltás.
Medgyessy Péter szerint a két koalíciós párt között meglepően jó a harmónia és mint mondta, a szabad demokraták fontos tárcákat kaptak a kormányalakításkor.
A kormányfő kitért arra, hogy a kormány működése nem hibátlan, ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy tudnak korrigálni. Kiss Elemér lemondására utalva közölte: minden alkalommal ilyen gyorsan és határozottan fog eljárni.
Fotók: Barakonyi Szabolcs