Titkos adatgyűjtés és megfigyelés gyanúja merült fel, melyben kívülről állami alkalmazottakat is megfigyeltek a sokmilliárdos gyógyszerár-támogatások megszerzése és megtartása érdekében - tudta meg a Magyar Hírlap. Ez indokolja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) fokozott titkosszolgálati védelmét. Egyes gyógyszerpiaci szereplők ugyanis állítólag nemcsak versenytársakat, hanem a döntéshozatalban részt vevő személyeket, köztük állami alkalmazottakat is megfigyeltettek, róluk zsarolásra és megvesztegethetőségre vonatkozó adatokat is gyűjtöttek.
Tóth András, a Miniszterelnöki Hivatal polgári titkosszolgálatokat felügyelő politikai államtitkára nem nyilatkozott a konkrét ügyről.
Magyarországon közel tízezer különböző gyógyszer van forgalomban, ezeknek felét támogatja az állam, vagyis a beteg helyett a költségvetés fizeti ki a drága gyógyszerek árának meghatározott részét. Az OEP tavaly 209 milliárdot fizetett ki gyógyszertámogatásra - mondta Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója -, melyen 160-165 gyógyszergyártó osztozik. A fontosabb gyógyszerek százszázalékos támogatást kapnak, tehát ingyenesek a betegek számára.
Amelyik gyógyszerforgalmazó cég bekerül ebbe a körbe, annak szinte nyert ügye van: biztos bevételre számíthat az államtól. Ezért próbálják befolyásolni a cégek a döntéshozókat. Mikola István, volt egészségügyi miniszter megerősítette, egyes cégek mindenkit igyekeztek megvenni, hiszen óriási a tét.