Több száz milliót fizetett az előző MeH beszédírásra

Vágólapra másolva!
415 millió forintot fizetett ki beszédek írásáért, rendezvényszervezésért az Orbán-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatal az Euroatlantic Rt-nek. Kiss Péter kancelláriaminiszter képviselői kérésre betekintést enged ezekbe a szerződésekbe - írja a Magyar Hírlap. Stumpf István - Kiss elődje - cáfolja, hogy szabálytalanság történt volna. A cég vezetője szerint a beszédek a teljes öszegnek csupán 0,4 százalékát tették ki, de a cég tevékenységét már tavaly kivizsgálta az informatikai minisztérium, és mindent rendben találtak.
Vágólapra másolva!

Igaz-e, hogy az Orbán-kormány idején több mint 400 millió forintot folyósított a kancellária a Fellegi Tamás vezette Euroatlantic cégnek - kérdezte Juhász Gábor szocialista frakcióvezető-helyettes Kiss Péter kancelláriaminisztert a parlamentben. Kiss közölte: a kormányváltást megelőző néhány hónapban valóban több mint 415 millió forintot vett fel a Stumpf István vezette Miniszterelnöki Hivataltól (MeH) a cég.

Egy a Magyar Hírlap birtokában lévő összesítés szerint az Euroatlantic 66 tételben összesen 415 millió 234 ezer forintot kapott a MeH-től, 2002. január végén és 2002. április elején, közvetlenül a választások előtt. A cég tucatnyi beszédet írt Stumpf Istvánnak - darabonként 240 ezer forintért. Asztali naptár tervezésére és kivitelezésére 3,3 millió forintot, egy több várost érintő országos road-show-ért városonként 4,2 millió forintot, "szakmai listák” készítéséért pedig 3 millió forintot vehetett fel a cég.

Stumpf István volt miniszter szerint az Euroatlatic-szerződések kivétel nélkül mind szabályosan köttettek. Azokat hónapokon keresztül vizsgálta az Állami Számvevőszék, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal és a rendőrség, de nem találtak szabálytalanságokat. A volt miniszter a Magyar Hírlap kérdésére elmondta: a teljesítéseket nem ő igazolta, a kifizetéseket sem ő engedélyezte, az a MeH-en belül működő Informatikai Kormánybiztosság hatáskörébe tartozott. Stumpf emlékezete szerint a cég az ő informatikai szerepléseivel kapcsolatos háttéranyagokat illetve beszédvázlatokat írta, amiket ő még kiegészített, alakított, átfogalmazott.

Az Euroatlantic Rt. ügyvezetője az üggyel kapcsolatban szerdán elmondta az [origo]-nak, hogy a cég 2001 októberében nyerte a Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Kormánybiztossága (IKB) által kiírt meghívásos közbeszerzési pályázatot, az informatikai területet érintő programiroda létrehozására és működtetésére. Ez az informatikai terület, benne az információs trásadalom kormányprogram kommunikációjának tervezését, szervezését és lebonyolítását jelentette - mondta Fellegi Tamás.

Az Euroatlantic-kal egy 500 és egy 250 millió forintos utófinanszírozásos keretszerződést kötött az IKB, 2001 decemberében. Az ügyvezető elmondása szerint a szerződés alapján az Euroatlantic a 2002-es kormányváltásig valóban a Kiss Péter miniszter által említett összeg nagyságrendjében teljesítette a megbízást, és nagyjából az összeg egynegyedét kapta meg az IKB-tól, mivel a kormányváltást követően az informatikai minisztérium befagyasztotta az összes kifizetést. A fennmaradó körülbelül 300 millió forintot - miután a hónapokon keresztül húzódó vizsgálatok nem állapítottak meg semmilyen szabálytalanságot, sőt 2002 októberében az Infomratikai és Hírközlési Minisztérium szerződéses formában ismerte el az Euroatlantic tevékenységét jogszerűnek és a szerződésben foglaltak szerint megfelőnek - csak ekkor kapták meg - mondta az ügyvezető.

A programiroda működtetése során a cég bonyolított le több, most is futó, vagy a kormányváltáskor megakadt informatikai programot. Ilyen volt például az InfoTudakozó, ami egy ingyenes zöld szám azoknak, akik segítséget szeretnének kapni otthoni informatikai problémájuk megoldásában, a PC-osztó program, aminek keretében ingyen számítógéphez juttattak pedagógusokat, bírókat, ügyészeket, vagy a teleház-projekt, amely kisebb települések internetes kapcsolathoz jutását és megjelenését segítette elő, de a kormányváltáskor megakadt. Ide tartozott még a szintén megakadt Esélyt a jövőnek program, amelynek keretében a nagy cégek leselejtezett, de még használható személyi számítógépeit osztották volna újra az arra rászorulók között. Mint Fellegi Tamás elmondta, a beszédírás a teljes keretösszegnek csupán 0,4 százalékát tette ki. Az ügyvezető nem érti, sem a mostani támadás időzítését, hisz a korábban felmerült kétségeket a vizsgálatok elvetették; sem azt a tényt, hogy a kormány egyik minisztériuma által jogszerűnek elismert és kifizetett teljesítést egy másik minisztérium miért vonja kétségbe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!