"Minimális NATO-képességek kialakítására 1997 óta ad változó összegeket az Egyesült Államok" - mondta az [origo]-nak Matyuc Péter, a honvédelmi tárca szóvivője. Gál J. Zoltán kormányszóvivő csütörtökön közölte, hogy az USA által javasolt 15 millió dollárt nem az iraki háború támogatásáért kapjuk, mint ahogy azt korábban az MTI állította. "Egy olyan támogatásról van szó, amelyet az Egyesült Államok évről évre ad a szövetségeseknek, így Magyarországnak is. Most egy pénzügyi javaslatról van szó, amely a tavalyi támogatás összegét javasolja megemelni" - közölte a kormányszóvivő.
Matyuc ezt megerősítve elmondta: általában 8 és 10 millió dollár közötti összeget juttatott évről évre az USA Magyarországnak, de egyszer már 15 millió dolláros támogatást is kaptunk.
A támogatás felhasználásának irányvonalát a Honvédelmi Minisztérium szabja meg, a végső szót pedig a kormány mondja ki. A honvédelmi tárca szóvivője közölte: az eddigi támogatásokból többek között egységesített légiirányítási rendszert és híradórendszert építettek ki. "Idén a honvédkórház felújítása szerepel a prioritások között" - erősítette meg a szóvivő.
Az MTI szerdán azt írta: az Egyesült Államok térítésmentes segélyeket és kölcsönöket ad az Irak elleni fellépésben, valamint a terrorizmus elleni harcban kulcsfontosságú partnereinek. Az Irak elleni háború finanszírozására benyújtott 74,7 milliárdos pótköltségvetési csomag 5,02 milliárd dollárt irányoz elő nemzetközi segélyprogram címen. Magyarország 15 millió dollárra számíthat.
A segélyben részesítendő országok között van Magyarország mellett Lengyelország, Csehország, Románia, Szlovákia és Szlovénia is. Magyarországnak, Lengyelországnak és a Cseh Köztársaságnak a terv egyaránt 15-15 millió dollárt irányoz elő. A legnagyobb összeget Izrael és Törökország kapja - áll az MTI jelentésében.