Az ORFK és a Belügyminisztérium a napokban kezdeményezte az illetéktörvény módosítását a Pénzügy-, illetve az igazságügyi minisztériumnál. A javaslat szerint a 10 ezer forintnál nagyobb illetéket csak postai, vagy banki átutalással lehessen leróni. A rendőrség szerint ezzel meg lehetne előzni, a mostanra már országosra dagadt okmánybélyeg-hamisítási botrányhoz hasonló helyzeteket. A Népszabadság információi szerint az elképzelést mind a pénzügyi-, mind az igazságügyi tárca támogatja.
Ha elfogadják a rendőrségi javaslatot, és a módosítások törvényerőre emelkednek, már csak kisebb összegű illetékeket lehet majd okmánybélyegen leróni, a tömegesen előforduló, vagy nagyobb összegű illetékeket csak készpénzben fizethetnék meg az érintetek - írja a lap.
Az okmánybélyeg-hamisítási botrány gyanúsítottja elsősorban gépkocsi-átírásokhoz használták az igen jó minőségű álbélyegeket, melyeknek eredete ma is ismeretlen, ezen kívül pedig polgári peres keresetleveleken is feltűntek a hamisítványok.
Németh László ezredes, az ORFK szervezett bűnözés elleni igazgatóságának főosztályvezetője szerint eddig 162 millió forint értékben foglaltak le hamis okmánybélyegeket. A hamisítványok döntő többsége 5000 forintos címletű. Az igazgatóság nyolc önálló bélyeghamisítási ügyben nyomoz. Eddig öt személyt tartóztattak le, köztük egy budapesti ügyvédnőt, Sz. Erikát. A nyomozók szerint az ügyvéd az ügy egyik kulcsszereplője - írja a Népszabadság.
A lap úgy tudja, hogy a magyar Posta Rt. Biztonsági szolgálata illetve más bélyegárusító helyek belső ellenőrei is vizsgálják bekerülhettek-e a hamis bélyegek a legális kereskedelmi forgalomba.
A nyomozást nehezíti, hogy az eljárási szabályok miatt a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat munkatársainak egyenként kell megvizsgálniuk és leírniuk, hogy hamisak-e a bélyegek, holott azokat ívekben adták be a keresetekhez.
A lap úgy tudja, a hamisítványokat ugyanabban a szerb nyomdában készítették, ahol korábban 5000 eurósokat hamisítottak. Az ORFK szervezett bűnözés elleni igazgatósága eddig öt megyei bíróságtól kapott adatokat a hamis okmánybélyegekről.
A hatóság vizsgálja Sz. Erika számítógépét, azon ugyanis körülbelül 300 olyan cég adatai vannak, amelyek ellen a hamis okmánybélyegekkel indítottak keresetet, majd azokat visszavonva megkapták a hamisítványok értékét pénzben a bíróságoktól. Az okozott kár az eddigi adatoknak akár a kétszerese is lehet - írja a Népszabadság.