Pokorni Zoltán, a Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy véli, hogy gyanús a kormány által a közelmúltban elfogadott kollégiumépítési program. A politikus szerint ugyanis a program értelmében kiválasztott befektetők a felsőoktatási intézménytől kapott telken, a Magyar Fejlesztési Bank hiteléből, közbeszerzés nélkül építenének kollégiumi épületeket.
Pokorni azt is kifogásolja, hogy a terv szerint a felsőoktatási intézmények az elkészült kollégium bérleti és üzemeltetési díját akkor is kifizetnék, ha a kollégium a magas díj miatt nem telne meg. Pokorni szerint aggodalomra ad okot az is, hogy az oktatási tárcánál a kollégiumi támogatást differenciáltan osztanák szét: azoknak a diákoknak, akik magánbefektetői kollégiumokban laknának, a támogatás összegét jelentősen kiegészítenék.
Magyar Bálint oktatási miniszter kijelentette, hogy a kormány a kollégiumépítésben a klasszikus liberális megoldást alkalmazza: fizetőképes keresletet támaszt, és ezzel bevonja a magántőkét is a kollégiumépítésbe. A tízezer férőhely körülbelül 30 milliárdba kerül majd. Az oktatási miniszter szerint azért nincs szükség közbeszerzésre, mert a szerződéseket az egyetemek kötik meg a beruházókkal. Magyar Bálint természetesnek nevezte a kollégiumi támogatások differenciált elosztását is. Úgy vélte, hogy semmi kifogásolható nincs abban, ha többet kell fizetni egy jól felszerelt, mint egy lerobbant kollégiumi szobáért.