Változásokra van szükség ahhoz, hogy a rendőrség meg tudjon felelni az EU-s követelményeknek, illetve a magyar állampolgárok egyre magasabb igényeinek - olvasható a rendőrség reformjáról szóló tervezetben. A tervet Salgó László országos rendőrfőkapitány ismertette kollégáival.
A tanulmány megállapítja, hogy gyakorlatilag nem történtek alapvető változások a rendszerváltás óta eltelt időszakban a rendőrség szervezetében és vezetési struktúrájában. A rendőrségi dolgozók és a rendőrök rosszkedvűek, alulmotiváltak, végtelenül túlterheltek, elégedetlenek a bérhelyzetükkel, a vezetőikkel - írják a belső tanulmány szerzői.
Nagy szervezeti változások várhatóak a tervek szerint: megszűnnének például a megyei főkapitányságok. Erre a kormány régiókat erősítő és megyéket háttérbe szorító terve miatt miatt is szükség van, mivel a rendőrségnek igazodnia kell a közigazgatás átalakításához. Így régiós főkapitányságok jönnének létre a megyeiek helyett. Ezzel ráadásul létszám szabadítható fel, mivel az eddigi húsz főkapitányságból hét regionálisat alakítanak ki, és így a felesleges embereket a létszámhiányos területekre (például a helyi szervekhez) lehet átcsoportosíthatni. A helyi rendőrkapitányságokat ezzel is megerősítenék.
Kultúra- és attitűdváltásra is szüksége van a rendőrségnek - állapítja meg a tanulmány, amely szerint markáns eltérés van a rendőrség hivatalos megítélése és a lakosság véleménye között. Magyarán a rendőrség sokkal kedvezőbben ítéli meg a saját tevékenységét, mint a polgárok. Ennek megváltoztatása érdekében módosítani kellene a rendőrségi kommunikációt, amelyet rengeteg kritika ért - javasolja a tervezet, amely a minőségfejlesztés bevezetését, valamint a teljesítményértékelést is szükségesnek tartja.