Lelkipásztorok is pályázhatnak a drogosok elterelésére

Vágólapra másolva!
Július elsejétől új formában működik az az elterelési rendszer, amelynek keretében a rendőrök által lefülelt alkalmi drogfogyasztók mentesülhetnek a büntetés alól. Az ifjúsági és az egészségügyi tárca közös pályázatot írt ki, amelyre várják azoknak a szervezeteknek a jelentkezését, amelyek vállalják a hat hónapig tartó megelőző-felvilágosító elterelések lebonyolítását. A felhívásban szereplő kritériumok szerint a lelkipásztorok által irányított szervezetek is jelentkezhetnek.
Vágólapra másolva!

A Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) és az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) a napokban tette közzé pályázati felhívását drogmegelőző-felvilágosító, azaz úgynevezett elterelési szolgáltatás végzésére. A pályázatra olyan szervezetek jelentkezését várják, amelyek vállalják, hogy elterelési programot nyújtanak azoknak az alkalmi kábítószer-fogyasztóknak, akik ellen büntetőeljárás indult. A szolgáltatás kezdetének időpontja július elseje, a pályázatra azonban ezt követően is várják a jelentkezőket.

A felhívás szerint csak olyan szervezetek szerepelhetnek sikeresen a pályázaton, amelyeknek van legalább egy, a feladatok ellátásához kapcsolódó diplomával és ötéves szakmai gyakorlattal rendelkező munkatársa. A pályázati kiírás tételesen fel is sorolja, milyen szakmai végzettségek jöhetnek szóba. Így a pszichiáterekkel, pszichológusokkal, szociális munkásokkal és más hasonló képzettségű szakemberekkel rendelkező szervezetek mellett lelkipásztorokat foglalkoztató intézmények is eséllyel pályázhatnak az elterelési szolgáltatás végzésére.

A GYISM kábítószerügyi koordinációért felelős helyettes államtitkára, Topolánszky Ákos elmondása szerint egyáltalán nem meglepő, hogy lelkipásztorok is szerepelnek a felsorolásban. Magyarországon ugyanis több kábítószeresekkel foglalkozó intézményt is lelkipásztorok vezetnek, akik ugyanúgy tanultak pszichológiát, mint a területen dolgozó többi szakember - tette hozzá a helyettes államtitkár, aki szerint lesz elegendő jelentkező szervezet, amelyek el tudják majd látni azt az évi 1000-1500 alkalmi drogfogyasztót, akiknek az ellenük induló büntetőeljárás miatt szükségük lehet elterelésre.

A pályázati feltételek között szerepel az is, hogy a büntetőeljárás alá vont kábítószer-fogyasztóknak ugyanolyan körülményeket kell biztosítani, mint a program egyéb résztvevőinek. A pályázat felhívja a figyelmet arra is, hogy egy csoportnak legfeljebb 15 tagja lehet, és minden negyedik alkalommal egyéni foglalkozást kell tartani a program résztvevőinek. A nyertes pályázókkal a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet köt szerződést, amelynek alapján a szervezetek havonta nyolcezer forintot kapnak minden egyes elterelésben résztvevő drogfogyasztó után, akiknek átlagosan legalább kéthetente kétórás foglalkozást kell nyújtani. Az intézet minden olyan jelentkezővel szerződést köt, amely megfelel a feltételeknek.

A kábítószerügyi koordinációért felelős helyettes államtitkár, Topolánszky Ákos az [origo]-nak elmondta: az alkalami drogfogyasztók elterelését lehetővé tévő szabályozás ugyan már március elsején hatályba lépett, a pályázati kiírással azonban meg kellett várni a megelőző-felvilágosító szolgáltatásról szóló rendelet megalkotását. Ezt a rendeletet végül májusban hozta meg a sporttárca és az egészségügyi minisztérium. A helyettes államtitkár szerint a késlekedés miatt senki nem kerülhetett bajba. Azok az alkalmi drogfogyasztók ugyanis, akik ellen március óta indult büntetőeljárás kábítószerhasználat miatt, megvárhatják a júliusban induló elterelési programot, és nem kell tartaniuk attól, hogy ez idő alatt szabadságvesztésre vagy más büntetésre ítélik őket.

Topolánszky hozzátette: a pályázati kiírással legitim rendszert akarnak teremteni. Az elterelés ugyanis már az 1999-es szigorítás előtt is létezett, akkor azonban egyáltalán nem volt szabályozva ez a terület. Így a legkülönbözőbb intézmények, kórházak, orvosok, drogsegéllyel foglalkozó szervezetek adtak ki igazolást arról, hogy a büntetőeljárás alá vont személyek részt vettek az elterelési programban. Az már a bíróság hatráskörébe tartozott, hogy ezt az igazolást elfogadta-e vagy sem.

Topolánszky szerint a helyzet gyökeresen megváltozik a mostani rendszerrel, amelynek keretében pénzt is tudnak adni a pályázaton kiválasztott szervezeteknek. A helyettes államtitkár szerint annyival is javul majd a helyzet, hogy kevesebb lesz az esélye annak, hogy az alkalmi drogfogyasztók egy csoportba kerüljenek a teljesen más kezelést igénylő drogfüggőkkel. Azt, hogy ki milyen intézményhez kerül, az orvosok által végzett állapotfelmérés dönti el. Ezen a felmérésen átesik mindegyik drogfogyasztó, aki ellen büntetőeljárás indul.

Gerevich József, a Drogambulanciák Szakmai Szövetségének Tanácsának elnöke az [origo]-nak azt mondta: jelenleg nincs elég szervezet az eltereléssel kapcsolatos feladatok ellátására. Azok pedig, amelyek működnek, alacsony szervezettségi szinten vannak - tette hozzá Gerevich, aki szerint a programban résztvevők után járó havi nyolcezer forint csak a legalapvetőbb feladatok ellátására lesz elég, a fejlesztésre már semmiképpen sem.

A DSZSZT elnöke szerint a pályázat kiírásával annyi történik, hogy szabályozzák az elterelés intézményét. A rendőrök által lefülelt drogfogyasztók ugyanis már eddig is felkereshették a felvilágosítást végző szervezeteket (és ezáltal mentesülhettek a büntetés alól), legfeljebb nem központilag összeállított listáról választották ki az intézményt, hanem a rendőröktől vagy az orvosoktól kapott információk alapján.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!