Kocsis István, a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója és Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) vezetője mégis maradhat a posztján. Csillag István gazdasági miniszter az OAH felügyeletét ellátó, több minisztérium képviselőjéből álló testület, az Országos Atomenergia Bizottság (OAB) pénteki ülését követő sajtótájékoztatón az [origo] kérdésére elmondta: a testület ülésén nem foglalkoztak személyi kérdésekkel, és miniszterként sem tesz javaslatot egyik említett vezető leváltására sem.
Csillag szerint ugyanis sem a gazdasági miniszternek, sem az OAB-nek nem feladata a két vezető sorsáról dönteni. A miniszter közölte: csak javaslatot tehetne a pénzügyminiszternek vagy a Magyar Villamos Művek Rt. vezetésének a személyi kérdésekkel kapcsolatban, de nem áll szándékában kezdeményezni Kocsis és Rónaky felmentését.
A Kocsis és Rónaky leváltásáról szóló értesüléseket Csillag mellett csütörtök este a Pénzügyminisztérium szóvivője is tagadta. Máté Dániel szerint "a gazdasági kabinet csütörtöki ülésén nem foglalkozott személyi kérdésekkel".
A paksi atomerőmű vezérigazgatóját hivatalosan csak a társaság közgyűlése hívhatja vissza, amelynek összehívását az igazgatóság kezdeményezheti 30 napos határidővel.
A Népszabadság pénteki számában, az RTL Klub és a tv2 pedig a csütörtöki esti híradókban állították, hogy leváltáják az erőmű és az atomenergia hivatal vezetőit.
A két szakember menesztése a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ)jelentésének elkészülte után merült fel. A tanulmány szerint hiányoztak a megfelelő üzemeltetési és vészszabályok, nem felügyelték megfelelően a megsérült paksi berendezések üzemeltetését, és nem jártak el elég szigorúan a paksi tisztóberendezések engedélyezésénél a Paksi Atomerőmű Rt. és az Országos Atomenergia Hivatal szakemberei. A NAÜ szerint alábecsülték a megsérült berendezés biztonsági jelentőségét is.
A szakminiszter bejelentette azt is, hogy rövidesen megszűnik a mintegy ötven éve létrehozott OAB. Egy törvénymódosítás után ugyanis az atomenergia hivatal függetlensége erősödik.
A miniszter közölte: a bizottság elfogadta az OAH előzetes jelentését, a végleges anyag elkészítése előtt azonban néhány javaslatot tett. A bizottság felszólította a hivatalt, hogy vegye figyelembe a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség megállapításait és javaslatait. Vonja le a hivatal a tanulságokat, tegyen javaslatot a szükséges intézkedésekre és változtatásokra, a biztonsági szemlélet megerősítésére.