Medgyessy Péter azt kérte minisztereitől egy hónapja, hogy tárcájuk költségvetésének 2,5 százalékát takarítsák meg, elsősorban a működési kiadások lefaragását javasolta. A napokban az összes minisztérium közzétette honlapján a konkrét költségcsökkentő intézkedéseket - írja a Népszabadság.
A Miniszterelnöki Hivatal közel kétmilliárd forintot spórol. Kevesebb napilapot, hetilapot és folyóiratot rendelnek, és csökkentik az üdültetési költségeket. Több mint 100 millió forinttal faragtak le a hivatalos ünnepi rendezvényekre elkülönített pénzből is. Ugyancsak százmillióval költenek kevesebbet a kistérségi és a vidéki vállalkozói övezetek támogatására, míg a Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatala 50 millió forinttal kevesebbel kell, hogy beérje.
A kulturális tárca a működési költségeket 20,8 millió forinttal, a rekonstrukciós tartalékokat 310 millióval csökkentette. Kevesebb jut Állami Operaháznak és a Nemzeti Színháznak 120, illetve 80 millió forinttal, s 30-30 millióval csökkentették a Petőfi Irodalmi Múzeum, illetve a kulturális örökség digitalizálására eredetileg szánt összeget. A tárca így 1 milliárd 237 millió forintot spórolt - írja a Népszabadság.
A Belügyminisztérium főleg a központi fejlesztésekre szánt összegeket kurtította meg, összesen 6 milliárd 741 millió forintot nyerve így. Kevesebbet költenek ingatlanberuházásra, és elvonnak egymilliárdot az állami támogatású bérlakás-programtól. Elhalasztják az eszközbeszerzéseket és az informatikai fejlesztéseket. 1,3 milliárd forinttal kevesebb jut idén a hivatásos állomány kedvezményes nyugdíjba vonulásának támogatására.
A Honvédelmi Minisztériumnak eleve voltak megtakarítási tervei, idén már volt egy 20 százalékos létszámleépítés a tárcánál és a vezérkarnál. További megtakarítást a helyőrségek megszüntetésével, és a laktanya-rekonstrukciós és lakásépítési programokra szánt pénzek átcsoportosításával érnek el.
Nagyobb feszültséget az oktatási tárcánál okozott a takarékossági intézkedés. Az összesen 5,5 milliárdos megtakarításból csaknem 3,5 milliárdot a felsőoktatáson spórolnak meg, ám a Magyar Rektori Konferencia szerint ez veszélyezteti az egyetemek, főiskolák zavartalan működését. A minisztérium szerint azonban a megszorítások nem okoznak drámai helyzetet, mivel a felsőoktatás idei költségvetési támogatása 49,6 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi előirányzat volt. Az előző öt hónapban az intézmények működési bevétele öt százalékkal meghaladta az időarányos előirányzatot, és ez kompenzálhatja a támogatás csökkentését - írja a Népszabadság.