"Általános gyakorlat, hogy az orvos végzettségű igazgatók munkaidejük csak egy részét töltik vezetéssel, és emellett jelentős időben végeznek orvoslást. Ezt meg kellene tiltani a hatékony vezetés érdekében - olvasható többek között az Állami Számvevőszék Fejlesztési és Módszertani Intézetének legújabb tanulmányában.
"Az elemzők megállapításai teljesen torzak" - reagált a Magyar Kórházszövetség elnöke. Ajkay Zoltán a Magyar Hírlapnak elmondta: a magyarországi kórházvezetők végzettsége meghaladja az európai átlagot. Az pedig minden fejlett országban gyakorlat, hogy a kórházak legfelső vezetői orvosok, a kórházakban ugyanis főként szakmai problémákat kell megoldani. Általában gazdasági, illetve menedzserigazgatók segítik az első számú vezetők munkáját, ezekre a posztokra viszont nehéz megfelelő szakembert találni, az egészségügy ugyanis nem tud annyit fizetni, mint egy vállalkozás vagy egy bank.
A fővárosi önkormányzat kórházaiban csak főállású kórházigazgatókat foglalkoztat, a megyei kórházak döntő részében is függetlenített vezetők dolgoznak. A kis városi kórházakban azonban már csak az orvoshiány miatt sem engedhetik ezt meg. Ugyancsak eltér az általánostól az országos intézetek, egyetemi klinikák gyakorlata, ezeken a helyeken osztályvezető főorvosokból lesznek a főigazgatók.