Kondor Katalin társadalmi megbízott volt

Vágólapra másolva!
Társadalmi megbízott minőségében szerepel Kondor Katalin rádióelnök azokban az iratokban, amelyeket az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kedden vett át a Nemzetbiztonsági Hivataltól - mondta Sipos Levente, a titkosszolgálati iratok átadását ellenőrző háromtagú bizottság soros elnöke. A Népszava pár héttel korábban adott hírt arról, hogy Kondor a Kádár-rendszer idején kapcsolatban állt a kémelhárítással. A rádióelnök tagadta ezt.
Vágólapra másolva!

Társadalmi vagy titkos megbízott?

Félreértés folytán kerülhetett a sajtóba a TMB rövidítés társadalmi megbízottkénti feloldása, a három betű titkos megbízottat takar - közölte az MTI-vel egy nevének elhallgatását kérő titkosszolgálati szakértő. A szakértő elmondta, a társadalmi megbízott kategóriát az állambiztonsági szolgálatok működése idején mindvégig használták. A beszervezés általában hazafias alapon történt, vagyis a célszemélyt meggyőzték, hogy tevékenységével hazájának, népének tesz szolgálatot.
A titkos megbízott a kérdésben járatos megkérdezett szerint sohasem kapott díjazást, esetenként és megalapozottan költségtérítésben részesülhetett. Ez egy hölgy esetében "egy elegáns ruha árát" jelenthette "egy fontos esemény, mondjuk követségi fogadás" előtt, vagy "ha vendégül látott külföldieket, porcelán étkészletet vásárolhatott".

"Pár oldalas iratanyagról, kartonokról van szó, amelyeket átadtunk a levéltárnak" - mondta az átadóbizottság vezetője az MTI-nek, aki hozzátette: tartalmukat azonban nem nézték meg, mivel úgy tartották illendőnek, hogy először az érintett vizsgálhassa meg azokat. Annyit azonban Sipos Levente elárult az M1 televíziónak, hogy ránézett az iratokra, és azok megegyeztek a Népszavában korábban közölt papírokkal. Sipos szerint a dokumentumok eredetiek, így szerinte Kondor Katalin biztosan kapcsolatban állt a III/II-es ügyosztállyal, vagyis a kémelhárítással. Sipos azt is közölte, hogy két darab néhány lapos kartont adtak csak át. Így annak nincs nyoma, hogy Kondor például jelentéseket írt volna, a rádióelnökhöz köthető akták nem voltak a csomagban. Sipos annyit tudott egyértelműen megerősíteni, hogy Kondor Katalin társadalmi megbízottként regisztrált kémelhárító volt.

Kondor mindenképp nyerne a Népszava ellen/itthon/20030926szdsz.html

A levéltárból kapott információk szerint elsőként Kondor Katalin kapja meg a lehetőséget, hogy megnézhesse a róla szóló iratait (a rádióelnök héten hivatalos úton külföldön tartozkodik), utána pedig az érdeklődők az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltáráról szóló törvényben leírtak szerint tekinthetik meg az iratokat. Ebben az esetben számít, hogy a rádióelnök közszereplői minőségét elismeri, avagy sem. Ha nem, akkor a levéltár elutasítja az érdeklődők kérelmét. Ilyenkor a Fővárosi Bíróságnál lehet jogorvoslatot kérni, ahol állást foglalnak a "közszereplői minőségről". Ha a bíróság közszereplőnek minősíti a rádióelnököt, akkor a megismerési kérelmeknek eleget kell adnia a levéltárnak.

A levéltár kutatótermei egyelőre zárva tartanak, s várhatóan csak egy-két hónap múlva nyílnak meg, de lehetséges, hogy ebben az esetben ezt nem várják meg, hanem kivételt tesznek a közérdeklődésre tartó ügy miatt.

A Népszava című napilap nemrégiben közölte, hogy a birtokában lévő dokumentumok szerint Kondor Katalin 1974-től 1983-ig kapcsolatban állt az állambiztonsági szolgálat kémelhárításával. A rádió elnöke hamisnak nevezte a lapban közölt dokumentumot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!