Gyurcsány Ferenc a személyét hamis színben feltüntető nyilatkozatok miatt jogi eljárást kezdeményez - írta Szigetvári Viktor a közleményben.
Koltai Tamás, a paksi üzemzavart vizsgáló bizottság elnöke előző napi sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a testület tagjai megdöbbenéssel értesültek egy szerződésről, amelynek alapján Gyurcsány Ferenc jelenlegi sportminiszter korábban mintegy 100 millió forinthoz jutott cégbirodalmán keresztül.
Elmondta: a szerződést az atomerőmű felügyelő bizottságának vizsgálati jelentése több ponton is kifogásolta. "Koltai Tamás országgyűlési képviselő nem tiszteli a tényeket, nyilatkozatával kétszeresen is félrevezeti a közvéleményt" - írta Szigetvári Viktor, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium sajtófőnöke.
Egyrészt a Paksi Atomerőmű Rt. Felügyelő Bizottsága (FB) - amelynek tagjait a Fidesz kormány idején nevezték ki - soha, semmilyen módon nem ítélte el az Agóra Marketing Tanácsadó Kft.-vel kötött szerződést. Jelentésében az FB kimondja: a szerződés törvényesen született, és igényes munka áll mögötte - olvasható a közleményben.
Másrészt Koltai Tamás a paksi vizsgálóbizottság tagjainak nevében olyan kérdésről nyilatkozik, amely nem tárgya vizsgálatuknak, amely nem szerepelt az ülések napirendjén, és amellyel kapcsolatban határozat nem született - írta Szigetvári Viktor.
A sajtófőnök szerint mindez azt bizonyítja, hogy Koltai Tamás kijelentései mögött a politikai lejáratás szándéka húzódik meg. Orosz Sándor szocialista országgyűlési képviselő, a paksi üzemzavart vizsgáló bizottság alelnöke az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében leszögezi: Koltai Tamás nem mond igazat.
A bizottság nem vizsgálta az Agóra Marketing Kft. és a paksi atomerőmű közötti szerződést - írta. Orosz Sándor szerint felháborító, hogy Koltai Tamás ismeretlen személyes és/vagy politikai érdekek alapján visszaél a bizottság nevével és valótlanságot állít a kormány egyik miniszterének lejáratása érdekében.
Koltai Tamás pénteki kijelentései szerint a szóban forgó szerződést az atomerőmű felügyelő bizottságának vizsgálati jelentése a következő három ponton kifogásolta: megkérdőjelezte a szerződés jogosságát, indokolatlannak tartotta a 100 milliós összeg nagyságrendjét és nem találta megalapozottnak a kifizetést.
A szerződést közvélemény-formálásra 1997. október 1-jén kötötte Szabó József, a paksi atomerőmű akkori vezérigazgatója, jelenlegi szocialista képviselő az Agóra Marketing Kft.-vel.
Koltai Tamás felszólította a szocialista kormány tagjait: nyilatkozzanak arról, hogy milyen kapcsolatban állnak cégeiken keresztül a paksi atomerőművel.
A Fidesz országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón kérdéseket tett fel, egyebek mellett arról: a 100 milliós szerződéshez milyen érdekek fűződnek, mi a véleménye a miniszterelnöknek Gyurcsány Ferenc paksi üzletéről, illetve Keller László óhajt-e vizsgálatot indítani, feljelentést tenni az ügyben.
Koltai Tamás úgy vélte, hogy a biztonsági kultúra az atomerőműben a ,90-es évek közepe óta folyamatosan romlik, mert a nukleáris biztonságot háttérbe szorították a termelési, üzleti szempontok miatt.