Újra előveszik Kaya Ibrahim ügyét

Vágólapra másolva!
A Népszabadságnak hosszú hallgatás után nyilatkozott annak a Kaya Ibrahimnak az ismerőse, aki papíron megvásárolt több Fidesz közeli céget. Weisz József közölte: Kaya Ibrahim a szomszédja volt Németországban, és ő hozta át a törököt néha Magyarországra "aláírni". Weisz szerint nem is tudtak arról, hogy a török útlevélmásolatát Fidesz közeli cégek eltüntetésére használták. A rendőrség átolvassa újra az iratanyagot, és utána dönt arról, van-e lehetőségük hivatosan lépni az ügyben.
Vágólapra másolva!

1995 és 1997 között több - adóssággal és és köztartozással hátrahagyott - Fidesz közeli cég került át ismeretlen körülmények között külföldi magánszemélyekhez, például Kaya Ibrahimhoz és Josip Tothoz. A Népszabadságnak többéves hallgatás után nyilatkozott az ügy egyik szereplője, Weisz József, aki korábban Kaya Ibrahim németországi szomszédja és jó barátja volt. Weisz azt állította: 1995-ben ő továbbította faxon többek között Kaya Ibrahim és Josip Tot útlevelének másolatát Tasnádi Zsolt vállalkozónak, aki nem fizetett neki végül.

A férfi a lapnak azt mondta: csak 1998-ban, a magyar újságokból értesült arról, hogy az útlevélmásolatokat Fidesz közeli cégek eltüntetésére használták. Szerinte Kaya Ibrahimot csak ő ismerte, ő hozta egy-két alkalommal Magyarországra a törököt "aláírni" - áll a Népszabadságban. Weisz azt is állítja, hogy Kaya Ibrahim nem járt Magyarországon azon a napon - 1995. július 25-én -, amikor állítólag aláírta a szerződéseket a cégek megvásárlásáról.

A férfi szerint az első közös üzlete akkor volt Kaya Ibrahimmal, amikor saját veszteséges, magyarországi cégét adta el neki. Később megkereste őt Tasnádi Zsolt, és egy ismerősre hivatkozva hat személyt kért, akik cégeket vesznek meg. Weisz állítása szerint küldött hat útlevélmásolatot, ám azt a választ kapta, hogy a megbízó elállt az üzlettől. 1998-ban tudták meg, hogy visszaéltek az adatokkal, és papíron megvették a Fidesz közeli cégeket.

Weisz azt nyilatkozta: a botrány kirobbanása után találkozott Tasnádival, aki nem fizette ki neki a kért összeget, viszont megfenyegette, és elmondta, mit kell vallaniuk, ha bárki is kérdezősködik az ügyről. A férfi szerint Tasnádi többször is célzott arra, hogy az ügy mögött az akkori kormánypárt, a Fidesz áll.

A nyomozás során Kaya Ibrahim és Josip Tot azt mondta, hogy visszaéltek adataikkal. Weisz biztos abban, hogy Kaya Ibrahim az ő tudta nélkül nem járt a kérdéses időpontban, 1995-ben Magyarországon. Az ügyben végül nem történt vádemelés, mert az ügyészség nem találta elegendőnek az adatokat a vádemeléshez.

Weisz 2001-ben Magyarországra költözött. A Népszabadságnak azt állította: azért nem tálalta ki korábban a történetet, mert félt, hogy a saját cégügyei miatt megbüntetik. A lap állítása szerint megpróbálták megszólaltatni Kaya Ibrahimot is, ő azonban nem volt hajlandó semmit se mondani.

"Az újságcikk alapján újból felvesszük az irattárból az anyagot, és átolvasás után döntünk, hogy van-e jogi lehetősége a nyomozó hatóságnak az ügyben hivatalosan lépni" - mondta Kozák László alezredes, a BRFK kommunikációs osztályának vezetője az [origo]-nak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!