Hónapokat várhatnak a vizsgára a tanulóvezetők

Vágólapra másolva!
Akár két hónapot is várniuk kell azoknak, akik mostanában szeretnének vizsgát tenni autóvezetésből a fővárosban. A hosszú várakozásért az autósiskolák a Fővárosi Vizsgabizottságot okolják, ahol állítólag kevés a vizsgabiztos, év végén ráadásul három hétre teljesen leállnak. A vizsgabizottság szerint viszont az autósiskolák vállalnak a kapacitásuknál több tanulót, romlott a felkészítés színvonala, ezért több a bukás - vagyis a sok vizsgaismétlés hátráltatja az egész rendszert.
Vágólapra másolva!

Két hónapra is kitolódhat év végén a várakozási ideje azoknak, akik autóvezetésből szeretnének vizsgázni. Egy-két héten belül elfogynak ugyanis a még meglévő idei vizsgaidőpontok, januárban pedig csak 12-étől kezdődik a vizsgáztatás - közölte a legnagyobb fővárosi autósiskolákat képviselő Budapest Autósiskola Egyesület. Az iskolák és a tanulók helyzete ezzel szinte ellehetetlenül, a hosszú várakozási idő alatt a tanulók kiesnek a gyakorlatból, illetve kénytelenek további órákat venni - mondta az [origo]-nak Pető Attila, az egyesület elnöke. A jogosítvány megszerzéséhez jelenleg 30 órát kötelező vezetni, az oktatók órabére 1800-2500 forint között van.

Vizsgák a "B" kategóriás jogosítványhoz

1. elmélet (KRESZ)
2. járműkezelés (biztonságos üzemeltetés és rutinpálya)
3. forgalom
4. elsősegély-nyújtás

Az autósiskolák a hosszú várakozásért a Közlekedési Felügyelet Fővárosi Vizsgabizottságát okolják, ahol állítólag kevés a vizsgabiztos, ezért általában csak a bejelentéstől számított 4-5 hét múlva tudnak időpontot adni. Év végén ráadásul három hétre teljesen leállnak, december 20. és január 12. között nem lehet vizsgázni. Tavaly is ugyanennyi - körülbelül 20 ezer ember - vizsgázott le egy év alatt, akkor viszont nem volt ekkora várakozási idő - mondta Pető Attila.

"Nincs kevesebb vizsgabiztos a tavalyinál, a várakozási idő pedig jelenleg három hét" - mondta Koltai József, a Közlekedési Felügyelet osztályvezetője. Azt is hozzátette: az autósiskolák túlvállalják magukat, nem tudják megfelelő szinten felkészíteni a tanulókat, ezért több a bukás az utóbbi időben. A bukások pedig újabb és újabb vizsgaidőpontokat jelentenek - az új tanulókkal együtt ezt már nehezen győzik a vizsgabiztosok. A vezetési vizsgát összesen ötször lehet megpróbálni, ezután pályaalkalmassági vizsgálatra (PÁV) küldik a tanulót, itt különböző szakemberek döntenek arról, hogy alkalmas-e az autóvezetésre. Erre a vizsgálatra szintén hosszú, jelenleg öthetes a várakozási idő a fővárosban. Az év végi leállással kapcsolatban az osztályvezető elmondta: minden évben ugyanilyen hosszú szünetet tartanak, ennyi idő kell az év végi zárásra és az átállásra a következő évben életbe lépő változásokra.

Autósiskolák linkjeihttp://vizsla.origo.hu/katalogus/oktatas,_muvelodes/oktatasugy/szakkepzes,_tanfolyamok/autosiskolak/

Idén a forgalmi vizsgák sikerességi statisztikája a fővárosban 50 százalék alá esett. A szakemberek szerint ebben szerepe van az egyre zsúfoltabb budapesti forgalomnak is. Jövőre várhatóan ez a szám tovább romlik, ugyanis szigorúbb vizsgakövetelmények lépnek életbe. Az uniós normáknak megfelelő szigorítások gyakorlati hatásáról néhány héten belül nyilatkoznak a Közlekedési Felügyeletnél.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!