Felhívást tett közzé a jogállamiság védelmében Lomnici Zoltán. A Legfelsőbb Bíróság elnöke szerint az elmúlt időszakban több ízben is előfordult, hogy politikai, közéleti személyiségek bírósági döntéseket bíráltak, sőt konkrét ügyekben elvárásokat is megfogalmaztak.
Lomnici Zoltán név szerint megemlítette Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsmant, aki szerinte állást foglalt egy nem jogerős ítélettel kapcsolatban, és ezzel az LB elnöke szerint befolyásolhatja a másodfokú bíróságot. A kisebbségi ombudsman egyébként nem kívánta kommentálni azt a bírói döntést, amelyben primitív személyiségükre hivatkozva kevesebb kártérítést ítéltek meg két, ártatlanul bebörtönzött romának Szegeden, ezért csupán általánosságban beszélt a bírói gyakorlatról, hogy az mennyire támaszkodik az alkotmányra. "Az Alkotmánybíróság az egyenlőséget az emberi méltóság korlátozhatatlanságának elvéből vezeti le; ez azt jelenti, hogy minden embert azonos méltóságúnak kell tekinteni" - jegyezte meg az ítélet kapcsán az ombudsman.
"Ha nagyon jóindulatú akarok lenni, akkor azt kell, hogy mondjam, hogy az elnök urat rosszul tájékoztatták vagy félretájékoztatták" - reagált a főbíró szavaira Kaltenbach Jenő az MTI-nek, aki szerint Lomnicin kívül "minden felnőtt, olvasni tudó magyar állampolgár számára kiderül, nem foglalkozott a konkrét üggyel".
Sólyom: úgy tűnik, a bírák még nem olvasták az alkotmányt
Korábban Sólyom László, az Alkotmánybíróság volt elnöke kritizálta a bírókat, akik szerinte életükben nem vették még kezükbe az alkotmányt, és ezt az ítéleteik is tükrözik. Lomnici Zoltán az [origo] kérdésére ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy az alkotmány forgatása nem a bíróságok feladata, erre van egy külön szerv, mégpedig az Alkotmánybíróság.
Medgyessy: tűrhetetlen a kirekesztés minden formája
"A bíróságok és bírák függetlensége a demokratikus jogállam egyik legfontosabb, védelmezendő alapelve" - reagált a Medgyessy Péter miniszterelnök Lomnici Zoltán felhívására, azonban célzott a nagy vitát kiváltott ítéletre is: "nincs demokrácia, nincs modern köztársaság akkor, ha bárki kirekesztésre hívhat, ha bárki hivatalos okiratban primitívnek nevezheti embertársát. A köztársaság valamennyi, a demokrácia eszméjében hívő polgárának kötelessége, hogy a közös, jogállami Magyarország védelmében emelje fel szavát az ilyen megnyilvánulásokkal szemben" - írta közleményében a kormányfő, aki tűrhetlennek, elfogadhatatlannak nevezte a gyűlöletkeltés, a kirekesztés, a megbélyegzés minden megnyilvánulását.
Lomnici: TGM a kirekesztő
Lomnici élesen bírálta Tamás Gáspás Miklóst is, aki hétfőn, a Magyar Hírlapban megjelent publicisztikájában egyebek mellett arról írt, hogy a bírák jelentős része cigányellenes, antiszemita, homofób, nőellenes, és lenézi a kitaszított szegényeket. A filozófus a MIÉP-es Hegedűs Lórántot felmentő bírót antiszemitának nevezte. A filozófus vádjait az LB elnöke visszautasította. Hegedűst közösség elleni izgatás miatt elsőfokon felfüggesztett börtönre ítélte a Fővárosi Bíróság, mivel egy írásában a zsidóság kirekesztésére szólított fel. Az ítéletet "megdöbbenéssel vette tudomásul" az MSZP elnöke, Kovács László is. A bíróság felmentő ítélete az SZDSZ-re is nagy hatással volt: eddig ellenezték a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos törvénymódosítást, mondván a jelenlegi eszközökkel is fel lehet lépni a rasszisták ellen, de most már hajlandóak a szigorításra.
Az LB elnöke közölte, a bíróságok kritizálóival szemben szükséges jogi lépésekről az Országos Igazságszolgáltatási Tanács következő ülésén döntenek. Lomnici Zoltán felhívását elküldte Mádl Ferenc köztársasági elnöknek és Medgyessy Péter kormányfőnek is.
Polt csatlakozik a bírákat bírálók bírálatához
A felhíváshoz csatlakozott Polt Péter legfőbb ügyész. "Demokratikus jogállamban megengedhetetlen, hogy az igazságszolgáltatás résztvevőinek - ideértve a független ügyészséget is - döntéseit a törvényes kereteken kívül, politikai vagy más alapokon kétségbe vonják, vagy befolyásolni igyekezzenek, különösképpen oly módon, hogy bírák, ügyészek és az igazságszolgáltatás más szereplőinek emberi méltóságát, tisztességét, becsületét, szakmai felkészültségét súlyosan megsértik vagy megkérdőjelezik" - áll a legfőbb ügyész közleményében.