Önkényes igazoltatás miatt megbüntették a BRFK-t

Vágólapra másolva!
Kártérítésre kötelezte a bíróság a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, mert járőrei nem engedték meg egy férfinak, hogy igazoltatáskor használja telefonját, majd előállították, és az őrszobán másfél óráig fogva tartották. A rendőrök azzal indokolták a szigorú eljárást, hogy a férfi nem tudta igazolni magát, ezért le kellett kérni adatait a nyilvántartásból. A sértett szerint azonban egyszerűbb módja is lett volna személyazonossága tisztázásának. A bíróság szerint a járőrök aránytalanul szigorúan jártak el, indokolatlanul korlátozták a férfi személyi szabadságát, ezért nem vagyoni kártérítésre megfizetésére kötelezte a rendőrséget.
Vágólapra másolva!

Perlaki Tamás vállalkozót 1996. augusztus 15-én igazoltatta a Budapesti Rendőr-főkapitányság két járőre az Erzsébet királyné útján. A férfi nem tudta magát igazolni, csak autójának forgalmi engedélye volt nála. Személyi igazolványát és jogosítványát ugyanis letétbe helyezte egy létráért cserében a Hungexpo területén, ahol egy, a cége által szervezett aznapi médiabemutatót készített elő. A városba is azért indult, hogy anyagot szállítson a rendezvényhez.

Mivel nem tudta igazolni magát, felajánlotta a rendőröknek, hogy telefonon felhívja egy ismerősét, aki rövid időn belül elhozza a helyszínre iratait. A járőrök azonban ezt nem engedték meg. Perlaki ekkor javasolta, hogy menjenek el együtt az iratokért, de a rendőrök ezt is visszautasították, és a férfit bevitték a XIV. kerületi rendőrkapitányságra.

Perlaki a kapitányságon ismét kérte, hogy használhassa telefonját, ezt azonban ott sem engedték meg. Sőt, a telefonból kivették az akkumulátort, hogy ne tudja használni, majd lekísérték egy zárkába. Másfél óra után elengedték, így azonban már nem ért oda a cége által szervezett bemutatóra. Perlaki szerint ebből többmilliós vesztesége származott, és hitelét vesztette a lehetséges megrendelők előtt is.

A Gödön lakó Perlakit novemberben 8 ezer forintra megbírságolta a Dunakeszi Rendőrkapitányság, amiért nem volt nála személyi igazolványa. A férfi a bírságot kifizette, de panaszt tett. "Nem önmagában a szabálysértési eljárás, hanem a rendőri eljárás mikéntje ellen volt és van kifogásom" - írta panaszában.

Perlaki szerint a rendőrök megsértették személyiségi jogait, amikor nem engedték, hogy használja, később pedig használatra alkalmatlanná tették telefonját. Érvelése szerint a telefonálás megtagadása nem segítette, hanem gátolta azonosítását, holott a rendőri intézkedésnek ez lett volna a célja. Az ügyet két meghallgatás után lezárták, és több mint két és fél évig nem is történt semmi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!