A kormány tavaly augusztus 13-án tárgyalta az üvegzsebtörvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló előterjesztést. A kormányülés után Gál J. Zoltán kormányszóvivő bejelentette, hogy ennek értelmében 2004 januárjától hozzáférhető lesz a minisztériumi honlapokon a "külföldi kiküldetések költsége és témája, tehát az ilyen külföldi utak célja; az egyes tárcák által használt járművek mennyisége, azok fő paraméterei; a mobiltelefon-használat költségei; a tárcák által kötött szerződések; és a tárca által a munkavállalóknak biztosított speciális juttatások".
A Pénzügyminisztérium által tavaly júliusban készített, a kormány által tárgyalt előterjesztés nem nyilvános, ugyanakkor az [origo] információi szerint a szakértőknek véleményezésre elküldött anyag mellékletében is tételesen szerepelt az, amiről a kormányszóvivő beszélt. A kiadott kormányhatározatból - 1096/2003. (IX. 11.) - ez a felsorolás viszont már kimaradt, nem esik benne szó sem mobilokról, sem dolgozói juttatásokról.
Mindez magyarázatot adhat arra, hogy az egyes minisztériumok miért nem hozták eddig nyilvánosságra azokat az adatokat, amelyek közzétételére a kormányszóvivő tett ígéretet még tavaly augusztusban, és hogy miért fogadták értetlenül, amikor a sajtó számon kérte rajtuk például a mobilszámlák vagy a dolgozói juttatások közzétételét. Az Oktatási Minisztérium sajtóosztályán például a napokban az [origo]-nak azt mondták, hogy nem tudnak semmilyen jogszabályról, amely előírná nekik az ilyen adatok nyilvánosságra hozatalát. A Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium sajtófőnöke is azt mondta, hogy nem tud olyan rendeletről, amely erre kötelezné a tárcákat.
A Miniszterelnöki Hivatal ettől függetlenül már korábban is tett közzé a közpénzek elköltésével kapcsolatos adatokat a honlapján. Így megjelentek összesítések többek között a tárcák autóparkjáról és a minisztériumi vezetők utazásairól. A Belügyminisztérium honlapján pedig a tárca vezetőinek kiküldetései mellett nyilvánosságra hozták azt is, hogy mennyit költöttek 2003 utolsó negyedévében mobiltelefonálásra. Autókról és juttatásokról ugyanakkor ott sem esik szó.
Néhány másik minisztérium honlapján - például az OM, a GYISM és az ESZCSM - is van üvegzseb menüpont, ezek alatt azonban legfeljebb a civil szervezeteknek nyújtott támogatásokról található összesítés. Az aloldalakon van hely a szerződéseknek is, az üvegzsebtörvény értelmében ugyanis a tárcáknak idén januártól kötelező nyilvánosságra hozniuk az ötmillió forintnál nagyobb értékű megállapodásokat. Eddig a jelek szerint egy tárca sem kötött még ilyet, ugyanis egy minisztériumi honlapon sem találni idei szerződést.
Pethő András