Az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal (EK) által támogatott kísérleti krízisközpont tavaly decemberben jött létre, telefonos ügyfélszolgálata január közepétől működik. A kormányhivatal munkatársa, Betlen Anna az [origo]-nak elmondta, a központ elsősorban azoknak a nőknek kíván segíteni, akik családon belüli erőszak áldozatai, vagy pedig fenyegetve érzik magukat partnerüktől, hozzátartozóiktól.
A kísérleti jelleggel működő krízisközpont címe titkos, csak ingyenesen hívható telefonszámát (06-80/204387) hozták nyilvánosságra. Betlen Anna elmondása szerint a nemzetközi tapasztalatok miatt döntöttek úgy, hogy titokban tartják a címet. Ezzel is elejét akarják venni annak, hogy a fenyegetőző, zaklató férfiak megpróbálják megakadályozni, hogy a központ - amelyet biztonsági őrök is védenek - segítséget tudjon nyújtani az oda forduló nőknek. Ha személyes találkozóra kerül sor, akkor az érintettek értelemszerűen megismerik a központ címét, Betlen Anna szerint azonban nekik is érdekük az, hogy bizalmasan kezeljék azt.
A krízisközpont egyelőre csak budapestieket tud személyesen fogadni, telefonon azonban az ország bármely részén élőknek is tud tanácsot adni. A központnak egyelőre három - jogász és pszichopedagógus végzettségű - munkatársa van, de ha nagyobb helyre költöznek, akkor bővíteni fogják a létszámot. A tervek szerint alkalmaznak majd szakpszichológust és szociális munkást is.
Betlen Anna elmondta, nemcsak a fizikai fenyegetettségben élő nőket várják, hanem azokat is, akik állandó zaklatásnak, pszichikai terrornak vannak kitéve. Az az egyedi esetektől függ, hogy a krízisközpont miként próbál segíteni a hozzá fordulóknak. Az EK munkatársának elmondása szerint vannak, akiknek csak beszélgetésre, lelki tanácsadásra van szükségük, és vannak, akik már egy kész - rendőrségi vagy bírósági szakban lévő - üggyel keresik meg őket. Utóbbiaknak a központ jogászai adnak tanácsot, ők segítenek például a beadványok megírásában, és abban, hogy pontosan milyen hatósághoz kell fordulni az adott helyzetben.
A krízisközpont szorosan együttműködik a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NaNE) nevű egyesülettel, amely esténként működtet telefonos segélyszolgálatot. Betlen Anna elmondta: a krízisközpont a NaNE-hoz irányítja azokat, akiknek elsősorban bezsélgetésre, lelki segélyre van szükségük, az egyesület pedig hozzájuk azokat a nőket, akik komolyabb segítséget igényelnek.
Bár a kormányhivatal eddig nem kampányolt annak érdekében, hogy a krízisközpont minél nagyobb nyilvánosságot kapjon, Betlen Anna elmondása szerint sokan keresik őket. Naponta 2-3 nőt személyesen fogadnak a központ munkatársai, a telefon pedig szinte folyton csörög, csaknam "belefulladnak" a megkeresésekbe - mondta az EK munkatársa. Amennyiben a kísérleti jelleggel működő központ beválik, az EK egy országos hálózatot hoz létre. A tervek között szerepel menedékhelyek létrehozása is, ahol el tudnák helyezni azokat a nőket, akik már olyan súlyos helyzetbe kerültek, hogy menekülniük kell férjük, partnerük elől.