Két egykori utcazenész, akik jelenleg szabad demokrata fővárosi politikusok, rendeletet készít az utcazene szabályozására. Ikvai Szabó Imre, a fővárosi szociális és lakásügyi bizottság elnöke és Körmendy Ferenc, a fővárosi kulturális bizottság elnöke azt szeretnék elérni, hogy csak az arra kijelölt mintegy kétszáz helyen lehessen zenélni, de ott is csak azoknak, akik engedélyt kapnak erre.
A jogszabályra azért van szükség a két fővárosi politikus szerint, mert a jelenlegi közterület-foglalási rendeletből kimaradt az utcazene szabályozása. Így jelenleg a rendőrök, közterület-felügyelők jóindulatán múlik, hogy hagyják-e muzsikálni az utcazenészeket, vagy elkergetik őket. Hivatalosan ugyanis közterület-foglalási engedély kellene a zenéléshez, ilyen célra viszont nem adnak ki engedélyt.
A készülő rendelet szerint jelképes, havi 100 forintos díj ellenében muzsikálhatnának, akiket arra érdemesnek találnak. Azt, hogy ki üti meg a kívánt színvonalat, egy utcazenész-fesztivál keretében döntenék el. A cél az, hogy jó zenészek jó zenéket játszanak jó helyeken, nem az, hogy a hivatal beleszóljon egy újabb dologba - érvelt ötlete mellett Ikvai Szabó.
Azt csak később döntenék el, hogy pontosan hol lehetne zenélni, de a hivatalosan is engedélyezett helyszínek lényegében megegyeznének azokkal a terekkel, utcákkal, ahol most is zenélnek. Nem kell kitalálni a helyeket, mert a zenészek már kitalálták, hová érdemes menni. Csak össze kell gyűjteni, felsorolni ezeket a területeket, hogy kiadhassák az engedélyeket. Azt pedig már nem is kell meghatározni, hogy ki hol zenélhet. Mindenki oda megy, ahová akar, ahogyan eddig is - vélte Ikvai Szabó.
Amellett, hogy kiválasztott helyeken válogatott zenészek muzsikálhatnának, időbeli korláthoz is kötnék mindezt, ezért éjszaka semmiképpen sem lehetne az utcán muzsikálni. Ezt azonban részeletesen, külön nem is kell szabályozni, a fővárosi csendrendelet ugyanis kitér a kérdésre. Azt viszont már pontosabban le kellene írni a rendelet készítői szerint, hogy mekkora hangerővel szólhat a köztéri zene. Ennél nehezebb megoldást találni viszont arra, hogy a zenészek bevételükből hogyan adózzanak. A két képviselő elismerte, hogy erre a kérdésre még nem tudják a választ.
Kiderült az is, hogy még nem egyeztettek egyik fővárosi frakcióval és a főpolgármesterrel sem a tervekről. Így az még kérdéses, hogy a két bizottsági elnök elképzeléseit támogatja-e a fővárosi közgyűlés többsége. Amennyiben viszont minden jól alakul, akár már idén, de legkésőbb jövőre érvénybe léphet az engedélyhez kötött utcai zenélés - mondja Ikvai Szabó.