Bácsfi tíz nap elzárást kapott

Vágólapra másolva!
Tíz nap elzárás büntetést szabott ki a bíróság Bácsfi Diánára, a magát hungaristának valló Magyar Jövő Csoport vezetőjére rendzavarás miatt. A tárgyalás után Bácsfi azt mondta, hogy koncepciós per folyik ellene, és politikai fogolynak tekinti magát. Kijelentette, hogy az október 15-re szervezett rendezvényük a távollétében is "a lehető legnagyobb ünnepélyességgel és fegyelemmel le fog zajlani". Az Országház hétfőn elfogadta a Magyar Jövő Csoport tervezett demonstrációját ellenző négypárti politikai nyilatkozatot.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Fotó: MTI

Tíz nap elzárás büntetést szabott ki a Pesti Központi Kerületi Bíróság Bácsfi Diánára, a magát hungaristának valló Magyar Jövő Csoport vezetőjére hétfőn, rendzavarás szabálysértés elkövetése miatt. Bácsfi Diánát azért állították gyorsított eljárásban bíróság elé, mert múlt pénteken, amikor megjelent a Terror Háza Múzeumnál, karlendítéssel fogadta a jelenlévőket, ahol éppen a Népszava "Virággal az újnyilasok ellen" című rendezvénye zajlott.

Bácsfi Diána a tárgyaláson elmondta, hogy senkit nem akart megbotránkoztatni a karlendítéssel. A bíróság nem fogadta el a védekezését, és megállapította, hogy elkövetette a terhére rótt szabálysértést, mert magatartása alkalmas volt arra, hogy másokban megbotránkozást, riadalmat, félelmet keltsen. Ezért 10 nap elzárás büntetést szabtak ki rá. A védő és Bácsfi Diána fellebbezett a végzés ellen. A bíróság intézkedett a szabálysértési őrizet fenntartásáról is, ez ellen szintén fellebbezett a terhelt és védője.

A bíróság rámutatott: Bácsfi Diána tettére "a magyar történelem diktatúrái áldozatainak emléket állító múzeum épületének közvetlen közelében, illetve az az előtt szervezett rendezvény résztvevői által észlelhetően került sor". A bíróság álláspontja szerint Bácsfi magatartása alapvetően sértette az erkölcsi, társadalmi szabályokat és kihívóan közösségellenes volt.

Az eljárás során Bácsfi Diána elmondta, hogy nem közösségellenességből volt a karlendítés, "hanem a sajtó kedvéért", és senkit nem akart megbotránkoztatni, a karlendítést egyébként is alkalmatlannak tartja erre. Bácsfi szerint a kar lendítése világnézet kifejezése, amelynek szabad gyakorlását az alkotmány is biztosítja. Mint mondta: a karlendítést nem a rendezvény résztvevőinek szánta.

Hamar Károly alezredes, a Terror Háza Múzeum előtti rendezvény biztosításának parancsnoka a bíróságon elmondta: kifejezett kérése volt a rendezőnek, hogy Bácsfi Diána és társai azon ne vegyenek részt, ezért előbb felszólították a távozásra, majd előállították. A tárgyalás után Bácsfi Diána újságíróknak azt mondta, hogy koncepciós per folyik ellene, és politikai fogolynak tekinti magát. Kijelentette: az október 15-re szervezett rendezvényük a távollétében is "a lehető legnagyobb ünnepélyességgel és fegyelemmel le fog zajlani".

Négypárti nyilatkozat a nyilas demonstráció ellen

Az Országház hétfőn négypárti politikai nyilatkozatot fogadott el a tervezett nyilas demonstrációt ellen. A Bácsfi vezette Magyar Jövő Csoport a nyilas hatalomátvétel 60. évfordulójára tervez demonstrációt. A pártok a gyülekezési törvény szigorítását is fontolgatják. A nyilatkozatot még az erről szóló október 7-i egyeztetésen fogadták el.

A nyilatkozat szerint a Magyar Köztársaság alkotmányával ellentétes minden diktatórikus és kirekesztésre irányuló ideológia. Szálasi Ferenc nyilaskeresztes mozgalma "a demokrácia, az egyetemes emberi jogok és polgári értékek talaján álló jogállam eszméjének egyik legádázabb, legkártékonyabb és legvérszomjasabb ellensége volt. (...) A Magyar Köztársaság Országgyűlése, Magyarország demokratikus közvéleménye, hazánk jóakaratú polgárainak milliói a lehető leghatározottabban elítélik az alkotmányunk rendelkezéseivel és szellemiségével ellentétes, demokratikus hagyományainktól idegen, diktatórikus, fajvédő, nyilas eszmék újraélesztőit és terjesztőit." A nyilatkozatot Lendvai Ildikó (MSZP), Herényi Károly (MDF), dr. Áder János (Fidesz) és Kuncze Gábor (SZDSZ) írták alá.

A Magyar Jövő Csoport már júniusban jelezte a rendőrségnek szándékát, miszerint október 15-én demonstrációt kíván tartani a Terror Háza előtt. A rendőrség a bejelentést tudomásul vette, ám számos párt és társadalmi szervezet tiltakozott ellene, és ellentüntetéseket is meghirdettek. Az aznapi MSZP-kongresszusról a párttagok este hatkor átvonulnak a Terror Házához, hogy részt vegyenek az ellentüntetésen. Hiller István kultuszminiszter és Magyar Bálint oktatási miniszter rövid beszédet is tartanak majd. Elképzelhető, hogy a Magyar Jövő Csoport viszont meg sem jelenik a tüntetésen, mert Bácsfi elzárása belecsúszhat a tüntetés időpontjába, és csoportja gyűlésein tíz embernél több még sohasem jelent meg.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!