A hétfői MDF-frakcióülésen tovább éleződött az ellentét a "lakitelekiek" és a pártvezetés között, ugyanis a lakitelekiek (Csampa Zsolt, Ékes József, Fülöp István, Medgyasszay László, Püski András, Németh Zsolt, Pichler Imre) az országos választmány határozata ellenére sem vonták vissza bizalmatlansági indítványukat Herényi Károly frakcióvezető ellen, aki viszont nem vette napirendre az indítványt. Herényit a múlt héten már másodszor váltotta le a belső ellenzék a frakció éléről, így ismét a parlament ügyrendi bizottságnak kell állást foglalnia a frakcióvezető személyéről. Az első alkalommal Herényiéknek adott igazat, mondván: csak a frakcióvezető bejelentése a mérvadó, annak tartalmát nem vizsgálhatja.
A pártviszály oka, hogy az MDF-esek kétféleképpen képzelik el a párt jövőjét. Az egyik csoport a Fideszhez fűződő kapcsolatok szorosabbá fonását szorgalmazza, ők a "lakitelekiek", a frakcióban többségben vannak, a pártban azonban nem. A másik irányvonal pedig az önállóságban látja a sikert, Dávid Ibolya és Herényi Károly ide tartozik. Szerintük a belső ellenzék "külső sugallatra" cselekszik.
Az eredetileg 24 tagú MDF-frakcióban már csak 17-en vannak, ráadásul további két képviselőjüktől már megvonta a bizalmat a párt országos választmánya. Így gyakorlatilag már csak 15 tagból áll a frakció. A házszabály szerint, ha 15 fő alá csökken egy képviselőcsoport létszáma, akkor megszűnik. Mivel még mindig van 6-7, a belső ellenzékhez számítható lakiteleki munkacsoportos képviselő, akik továbbra sem engedelmeskednek a pártvezetés és az országos választmány utasításainak, lehetnek további kizárások is, amellyel 15 fő alá csökkenhet a frakció létszáma. Számol ezzel az MDF vezetése is. "Abban az esetben megszűnünk, de pár perc múlva újjáalakulunk" - vázolta az [origo]-nak a lehetséges forgatókönyvet Csapody Miklós MDF-es képviselő.
A házszabály ugyanis ellentmondásosan szabályozza a frakció megszűnését és a képviselőcsoport alakítása. A megszűnés ugyanis pontos létszámhoz van kötve (15 alatt), viszont az új frakció létrehozását nem köti semennyi képviselőhöz sem. "Ad abszurdum akár kétfős frakció is lehetséges, ha áll mögöttük egy olyan párt, amelynek nincs egyébként képviselőcsoportja" - jelentette ki Wiener György, az ügyrendi bizottság MSZP-s tagja. A házszabály alapján ugyancsak szabályszerűnek tartaná egy kevesebb, mint 15 tagból álló frakció megalakulását az ügyrendi bizottság fideszes alelnöke, Salamon László. Ha a lakitelekiek alapítanának egy új pártot, amelyet a bíróságon is bejegyeztetnek, akkor ők is létrehozhatnának egy új frakciót.