Az ismertté vált bűncselekmények száma nem változott lényegesen az elmúlt öt évben, sőt 2004 első felében volt a legalacsonyabb - derült ki a Legfőbb Ügyészség statisztikai tájékoztatójából. Az ügyészségen iktatott ügyek száma azonban jelentősen megnőtt, amit a büntetőügyek számának növekedésével magyaráznak.
Az ismertté vált bűncselekmények számának csökkenése ellenére nőtt a bűnelkövetők száma. Drasztikusan megnőtt a házasság, család, nemi erkölcs elleni bűncselekmények száma. A tavalyi év első félévéhez képest az idei év első félévében 134 százalékkal nőtt az ismertté vált bűncselekmények száma. "Megnőtt a tiltott pornográf felvételekkel való visszaélések száma. Ez annak következménye elsősorban, hogy az internetes felderítés sokkal eredményesebb lett" - mondta az [origo]-nak Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője. Hozzátette: a drasztikus növekedés a jogszabályváltozásnak is betudható, ugyanis nemcsak a képek készítését, hanem a hozzáférhetővé tételt is büntetik.
Jelentősen, több mint 73 százalékkal nőtt a kábítószerekkel való visszaélések száma is. Az ittas vezetések száma több mint 15 százalékkal, míg a gazdasági bűncselekmények több mint 12 százalékkal nőttek.
Jelnetősen, 46 százalékkal csökkent viszont a vesztegetések száma, 40 százalékkal pedig a vagyon elleni bűncselekményekkel okozott kár. Miközben a gazdasági bűncselekmények száma nőtt, az elkövetési érték csökkent, majdnem 30 százalékkal.
Az ügyészség egyik munkatársa az [origo]-nak azt mondta: a statisztikai adatok amiatt is eltérnek a tavalyihoz képest, mert a 2003. július 1-jével bevezetett új büntetőeljárási törvénnyel jelentős jogszabályi változások következtek be. Példaként említette, hogy a statisztikai adatok szerint 30 százalékkal csökkent a nyomozás megszüntetések száma. Ezt az okozza, hogy az új jogszabály szerint ha nem derül ki az elkövető kiléte, a nyomozást megszüntető határozat helyett fel kell függeszteni az eljárást. Így ezek az esetek tavaly július óta az "egyéb" kategóriába kerültek át. Szintén a jogszabályi változásoknak köszönhető, hogy az iktatott bűncselekmények száma nőtt, miközben az ismertté vált bűncselekmények száma nem. "Nem is lenne szabad összehasonlítani ezeket az adatokat" - mondta az ügyészség munkatársa.
Az új büntetőeljárási törvény vezette be az óvadék intézményét is. Az idei év első félévében 139 felajánlás érkezett az ügyészséghez óvadékra, ebből 76 százalékot azzal továbbítottak a bíróságokhoz, nem nem javasolják az óvadék ellenében szabadlábra helyezést. A bíróság az esetek 56 százalékában utasította el a felajánlott óvadékot.