Kiállnak Szabó mellett azok, akikről jelentett

Vágólapra másolva!
Semmilyen káruk nem származott abból, hogy három diáktársuk jelentéseket írt az '50-es években - közölték pénteki sajtótájékoztatójukon a Máriássy Félix vezette filmrendező szakos osztály diákjai. Szabó István Oscar-díjas filmrendező elmondta: korábban azért nem beszélt ügynökmúltjáról, mivel erre nem kapott felhatalmazást a diáktársaitól, a vallomás pedig őket is érintette volna.
Vágólapra másolva!

"Nem kaptam felhatalmazást a kollégáimtól, ezért nem beszéltem korábban" - jelentette ki Szabó István pénteken azon a sajtótájékoztatón, amelyen az Oscar-díjas filmrendező mellett jelen voltak egykori főiskolai osztálytársai is.

Szabó az [origo]-nak elmondta: a filmszemle idejére időzített, az ügynökmúltjával foglalkozó írást nem tekinti személyes támadásnak, sokkal inkább egy átfogó koncepció részének érzi. Paskai László bíborosnak az Élet és Irodalom (ÉS) cikke nyomán ugyancsak nyilvánosságra kerülő ügynökmúltjával kapcsolatban a rendező elmondta: jelentéseivel ő sem ártott senkinek, azokból az egykori osztálytársainak semmilyen kára nem származott.

Az ÉS a múlt héten írta azt Szabó Istvánról, hogy a világhírű magyar filmrendező fiatalon jelentéseket írt főiskolai diáktársairól és tanárairól a belső elhárításnak. A megfigyeltek között olyan ismert nevek voltak, mint Básti Lajos, Gábor Pál, Jancsó Miklós, Kézdi-Kovács Zsolt, Mécs Károly és Törőcsik Mari. Gervai András az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában végzett több hónapos kutatás után azonosította a "Képesi Endre" fedőnevű ügynököt. Gervai szerint Szabó István a III/III-as csoportfőnökség jogelődjének, a II/5-ös, a belső reakció elhárítását végző osztálynak jelentett 1957 és 1963 között.

Gervai cikkében olyan megfogalmazások szerepeltek Képesiről, hogy "sok információt gyűjt össze, alaposan becserkészi áldozatait". Valamint: "Gyakran egyoldalúan, igazságtalanul ítélkezik. Szívesen kutakodik mások magánéletében, s mai bulvárújságírókat megszégyenítő mennyiségben szállítja a bizalmas és kényes információkat."

A pénteki sajtótájékoztatón az egykori Máriássy Félix vezette filmrendező szakos osztály diákjai, Rózsa János, Kármentő Éva és Elek Judit elmondták: semmilyen káruk nem származott abból, hogy három osztálytársuk, Szabó István, Kézdi-Kovács Zsolt és Kardos Ferenc jelentéseket írt róluk és a főiskola többi diákjairól. Hozzátették: az ő semmitmondó jelentéseiknek volt köszönhető, hogy az '56-os forradalomban részt vevő osztálytársaiknak nem esett bántódásuk. Többek között Gábor Pálnak, aki fegyveresen részt vett a forradalomban, valamint Gyöngyössi Imrének, aki szerepet játszott a Politikai Foglyok Szövetségének szervezésében.

Rózsa János - Szabó István legújabb filmje, a Rokonok producere - elmondta: károsak azok az újságokcikkek, amelyek összemossák azoknak a jelentéseit, akik másoknak kárt okoztak, azokéval, akik viszont megpróbálták menteni a menthetőt. "Rendkívül bátor tett volt, hogy végig ezeket a hülyeségeket írták" - tette hozzá Rózsa.

Kézdi-Kovács Zsolt rendező, aki az ÉS pénteki számában fedte fel, hogy 1957-ben őt is letartóztatta és beszervezte a titkosszolgálat, arról beszélt, hogy nem volt elég erős ahhoz, hogy ne írja alá a beszervezési nyilatkozatot. Hozzátette: abból, hogy jelentéseket írt, neki semmi előnye nem származott.

Szabó András

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!