Jogosulatlan adatkezelés gyanúja miatt az Országos Választási Bizottság (OVB) büntetőfeljelentést tesz, valamint az adatvédelmi ombudsman állásfoglalását kéri annak kapcsán, hogy pártszimpátiát is tartalmazó adatbázist találtak a gyulai kistérségi hivatal egyik alkalmazottjának a számítógépén - jelentette be csütörtöki ülésén az OVB.
Tóth Sándor gyulai alpolgármester, az MSZP helyi elnöke a hét elején fordult az OVB-hez, mivel F. Lászlónak, a kistérségi hivatal egyik munkatársának gépén olyan adatbázist találtak, amely 8300 választópolgár személyes adatait, többek között a szavazásra jogosultak pártszimpátiát tartalmazta. A "polgari" nevet viselő adatbázisban voltak, akiket szimpatizánsként (SZ), valamint bizonytalanként (B) jelöltek meg. A gyulai alpolgármester az OVB ülésén azt állította, hogy F. László gépére az adatbázis a helyi fideszes jelölt munkatársától érkezett.
A gyulai polgármesteri hivatalban dolgozó férfi gépén akkor találták meg az adatbázist, amikor elbocsátották, mivel kiderült, hogy információkat szolgáltatott Tóth Imrének, a Fidesz helyi képviselő-jelöltjének. A közjegyzői vizsgálatnál jelen lévő F. László mindezt azzal indokolta, hogy távmunkával bízták meg, és az otthoni munkáját bevitte a hivatalba.
Az OVB a panaszt elutasította, arra hivatkozva, hogy nem lehet megállapítani a jogsértést, mivel nem lehet tudni, hogy az adatbázist fel is használták-e. A testület szerint azonban fennáll a jogosulatlan adatkezelés gyanúja.
Korábban jelentek meg olyan sajtóhírek, a Fidesz az összes magyar választásra jogosult állampolgár adatát tartalmazó adatbázissal rendelkezik, amelynek alapját állítólag 2004. december 5-i népszavazás előtt készült belügyminisztériumi választói névjegyzék. Ilyen névjegyzéket a választások vagy népszavazás előtt 20 nappal bárki vásárolhat, ezt azonban a voksolás napján kötelező megsemmisíteni.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az [origo]-nak tagadta, hogy rendelkeznének az összes választásra jogosult magyar állampolgár adatival. A szóvivő elmondta: a december 5-i népszavazás előtt a Fidesz nem vette meg a választói névjegyzéket, csak az első választók nevét tartalmazó adatbázist vásárolták meg, azt viszont a referendum után megsemmisítették. Szijjártó hozzátette: a Fidesz kizárólag a törvényeknek megfelelően állított össze adatbázist, így csak azoknak az adatait kezelik, akik például a nemzeti petíciót visszaküldése során hozzájárultak ehhez.
A múlt héten az MSZP ismerte el, hogy a párt szolnoki irodájában az egyik aktivista illetéktelen adatkezelést végzett. Az MSZP városi elnöke az aktivista felelősségre vonását kezdeményezte, az illetéktelenül kezelt adatokat pedig megsemmisítették. Mindez azt követően derült ki, hogy a Fidesz azt állította, hogy a szocialisták illegális nyilvántartást készítenek azokról, akik ajánlószelvényeikkel támogatták a szocialista jelölteket.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az [origo]-nak elmondta: a pártok jogszerűen csak úgy állíthatnak össze adatbázisokat, ha a választópolgárok írásban hozzájárulnak ahhoz, hogy adataikat a megjelölt párt kezelje. Ilyen adatbázisokkal valószínűleg mind a négy a parlamenti párt rendelkezik. Az adatvédelmi biztos hozzátette: jogszerűtlen viszont az ajánlószelvényen szereplő adatok lemásolása, valamint annak a választói névjegyzéknek a későbbi felhasználása, amelyet a választások előtt vásárolhatnak meg a jelölő szervezetek. Ezt az adatbázist a szavazás után meg kell semmisíteni - tette hozzá Péterfalvi.
Szabó András