Swiderski Erika két éve végzett a Szegedi Tudományegyetem Budapesti Médiaintézetében (SZTE BMI): összesen 860 ezer forintot fizetett be képzési hozzájárulás címén. A jelenleg az ELTE bölcsészkarára járó lány szeretné, ha másokat is bátoríthatna azzal, ha megnyeri a pert. A lány az [origo]-nak azt mondta: valószínűleg akkor is vállalta volna a pert, ha még mindig a BMI hallgatója lenne.
Az SZTE elleni próbaper indításának lehetőségét a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) jelentette be, Swiderski Erika ezután jelentkezett a szervezetnél. A HÖOK és a lány ügyvédei a múlt héten nyújtották be a keresetet az SZTE ellen, jogalap nélküli költségtérítés visszakövetelése címén. Arra nincs mód, hogy minden ezt kérő hallgatónak segítsen a HÖOK a bíróságon, de a szervezet precedens értékű ítéletet vár. Az ügyben ugyanis csak egyéni jogorvoslatra van lehetőség.
A próbaperrel kapcsolatban Keczer Gabriella, az SZTE sajtóreferense az [origo]-nak csak annyit mondott: arról tudtak, hogy valamikor per indul majd ellenük, de a keresetet még nem kapták meg, így az egyetem nem nyilatkozik az ügyben.
A jogtalanul szedett díjak ügyében akkor robbant ki a botrány, amikor az oktatási jogok biztosa nyilvánosságra hozta ezzel kapcsolatos állásfoglalását, és kiderült: az államilag finanszírozott levelezős hallgatóknak az SZTE BMI-n félévenként nyolcvanezer forintot kell fizetniük képzési hozzájárulás címén. Swiderski Erikának harmadévig nyolcvanezer, azután kilencvenezer forintot kellett fizetnie félévenként. "Már a botrány előtt is kerestem fórumokat a díjak ügyében. Írtam egy e-mailt az állampolgári jogok biztosának, de érdemi választ nem kaptam" - mondta az [origo]-nak a lány.
Az SZTE BMI ma már csak költségtérítéses képzéseket indít. Ezt akkor jelentették be, amikor lezárult a jogtalan tandíjak ügyében a rektor által indított belső vizsgálat. A vizsgálat eredménye szerint a sok éve szedett a képzési hozzájárulás jogszerű volt, mert a BMI "olyan többletszolgáltatásokat nyújt a hallgatóinak, melyek sem a képzési követelmények között, sem a tantervi előírások között nem szerepelnek". Az ügy ezzel gyakorlatilag lezárult, mert az oktatási ombudsman hiába állapított meg jogsértést, állásfoglalása nem kötelező érvényű.
Egyébként a botrány kirobbanása után egyre több diák panaszkodott arra, hogy a felsőoktatási intézmények jogtalanul követelnek több tízezer forintos térítési díjakat. Egy hét alatt több mint 30 hasonló jellegű megkeresés ékezett az oktatási jogok biztosához. Jelenleg a hallgatók egyetlen lehetősége, ha jogorvoslatért bírósághoz fordulnak. Adott esetben pert indíthatnak a korábban végzett hallgatók is, mivel ezeknek az ügyeknek az elévülési ideje öt év.
Wirth Zsuzsanna