Árvízvédelmi veszélyhelyzetet hirdetnek ki péntek 13 órától a Tisza Kisköre és az országhatár közötti szakaszán - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A veszélyhelyzet kiterjed a Maros teljes szakaszára, a Hármas-Körösre Mezőtúrtól a torkolatig, valamint a Zagyvára.
A miniszterelnök elmondta: a veszélyhelyzet Szolnok és Csongrád megyét érinti, az árvíz 38-40 települést fenyeget, az esetleges kitelepítésekre azonban a katasztrófavédelem felkészült. "Gátszakadásnak minimális az veszélye, de nem kizárt" - tette hozzá Gyurcsány. A kormányfő hozzátette: az uniós együttműködés keretében az elmúlt napokban árvízi védekezéshez szükséges eszközöket kapott Magyarország Svédországtól, Ausztriától, Szlovéniától és Romániától. Magyarország hasonló eszközöket adott a vajdasági védekezéshez.
A vészhelyzet elrendelését csütörtökön kérte a kormánytól a Csongrád Megyei Védelmi Bizottság. Április elején már sor került árvízvédelmi veszélyhelyzet kihirdetésére, akkor a Duna áradása miatt rendelték el a folyó Komárom-Esztergom-Budapest-Tass szakaszán.
A veszélyhelyzet kihirdetése arra ad felhatalmazást, hogy az érintett területek polgármesterei bizonyos döntéseket a képviselő-testület előzetes jóváhagyása nélkül meghozhassanak. A vészhelyzet lehetővé teszi a kitelepítés elrendelését, valamint közlekedési, utazási korlátozás bevezetését is. Az árvízi veszélyhelyzetben arra is lehetőség nyílik, hogy a védekezés költségeit ne egyedül az önkormányzatok állják, hanem ahhoz támogatást kapjanak a kormánytól is.
A Tisza Szegeden április 17-19-e között tetőzik, a folyó vízállása ekkor várhatóan meghaladja a valaha mért legmagasabb szintet, az 1970-es 960 centit. A pénteki vízállás-előrejelzés szerint 980 centiméternél tetőzik a folyó. Az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság adatai szerint a Tisza vízszintje pénteken reggel 926 centiméter volt Szegednél, a folyó folyamatosan árad. Szegednél hosszan tartó tetőzésre készülnek a szakemberek. Az árvízveszély miatt már hetekkel korábban lezárták a rakpartot. A héten pedig a partra vezető lejárókat, az úgynevezett kulisszanyílásokat is lezárták. A vízügyi igazgatóság szerint kitelepítésekre vagy gátszakadásra sehol nem készülnek. Botka László, a város polgármester pénteken elmondta: Szeged biztonságban van.
A Tisza völgyében a másik gócponton, Szolnoknál április 17-18-án tetőzik a Tisza. A folyó vízállása az árvízvédelmi szakemberek szerint itt várhatóan nem éri az eddig mért legmagasabb szintet, az 1041 centit. A folyó vízállása péntek reggel Szolnoknál 958 centiméter volt. A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szerint az áradás üteme ugyan lelassult, de húsvéthétfőre a folyó vízállása elérheti a 975 centit. A folyamatos vízutánpótlás miatt pedig hosszan tartó árhullámra kell számítani.
A Tisza Szolnok alatti szakaszán a rendkívüli árvizet az okozza, hogy jelentős árhullám vonul le a Tisza mellett a Maroson és a Körösökön is. Ráadásul a Dunán levonuló árhullám visszaduzzasztja a Tiszát. Közben a Dunán az árhullám levonulása után jelenleg az eredeti állapotok helyreállítása folyik. Az árvíz elleni védekezésre a kormány idén összesen 4,7 milliárd forintot költött, ami napi 250-300 millió forintos kiadást jelentett.