A Fidesz elnöksége szerdán este ült össze először a választási vereség óta. Az ülésről távozóban csak Orbán Viktor pártelnök és Rogán Antal kampányfőnök nyilatkozott, a többi elnökségi tag elhárította az újságírói kérdéseket. A nyilatkozatokból kiderült, hogy személyi
kérdésekről mégsem esett szó, pedig Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerda délelőtt még azt mondta, hogy a jövő személyi kérdései is előkerülnek, így az új frakcióvezető személyéről is konzultálnak.
Orbán Viktor csak annyit közölt, hogy 8-10 napnál előbb nem is várható, hogy személyi kérdésekkel foglalkozzanak. Azt mondta, megvárja, amíg a köztársasági elnök konzultál a pártvezetőkkel, és csak ez után akar személyi kérdésekkel foglalkozni. Annyit az [origo]kérdésére válaszolva elárult, hogy Áder János nem akar újra frakcióvezető lenni, de mint mondta, Áder álláspontját már régóta ismerik. A párt szabályzata értelmében a Fidesz listavezetője, vagyis Orbán Viktor tehet javaslatot a frakcióvezető személyére. Ez annyiban mindenképp érdekes helyzet, hogy - értesüléseink szerint - lehetséges, hogy maga Orbán Viktor lesz az új frakcióvezető.
Azzal kapcsolatban, hogy az Index információja szerint Mikola István visszaadná mandátumát, azt mondta, becsületbeli kérdés, hogy senki se lépjen hátra, aki a választók bizalmából mandátumot kapott. Orbán hozzátette: az ülésen arról beszélgettek hosszasan, hogy lesznek-e megszorítások az országban a nagy költségvetési hiány miatt. Azt szeretnénk megtudni a kormánytól, hányadán is állunk - fogalmazott.
Rogán Antal az ülést követően bejelentette: a Fidesz május 20-án tartja kongresszusát, ahol az elnökség felajánlja lemondását. A kampányfőnök pedig a kongresszusra elkészíti beszámolóját a kampányról.
Az előzetes nyilatkozatok szerint a frakció szerkezete is szóba került volna az ülésen, de Orbán szerint erről sem tárgyaltak. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke ugyanakkor azt mondta az elnökségi ülést megelőzően magtartott szövetségi tanács ülés után, hogy lesz KDNP-frakció. Minden további kérdést azonban elhárított, így az sem derült ki, hogy mikor és hány fővel alakulna meg a képviselőcsoport. Orbán ezzel kapcsolatban kérdésünkre azt mondta, erről még beszélgetnek.
Orbán Viktor korábban már jelezte, hogy nem szeretné, ha a kereszténydemokraták külön frakcióba tömörülnének. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke viszont az önálló frakció mellett érvelt szerda esti rövid nyilatkozatát megelőzően is, nem sokkal korábban azt közölte: az önkormányzati választásokon közösen indul a Fidesz és a KDNP, majd ezt követően kerülhet sor az önálló frakció megalakítására.
Kritika Kósától, Illéstől és névtelenektől
Az elnökségi üléssel kapcsolatos várakozásokat az is növelte, hogy az utóbbi napokban először név nélkül, majd nyíltan is bírálták fideszes politikusok a párt vezetését. A legnyíltabban Illés Zoltán beszélt, aki a Nap-kelté-ben kifogásolta a Fidesz szövetségi politikáját, mint mondta, szerinte fantomszervezetekkel kötöttek megállapodást: példaként a Vállalkozók Pártját említette, ez szerinte egy olyan párt, ami mögött nincs valós erő. Emellett szerinte rossz a személyzeti politika is, szerinte ugyanis az alelnökök egy része szintén fantomszemély - Varga Mihályt és Pokorni Zoltánt kivéve. (Bár Illés nem nevezte meg, de Pelczné Gáll Ildikó és Schmitt Pál alelnöke még a Fidesznek, rájuk utalt.)
Illés az [origo]-nak azt mondta, szerinte a Fidesz megújulásának egyik feltétele, hogy az alapszabályt módosítsák és újra lehetővé tegyék a többes jelölést az elnöki, alelnöki posztra. Emellett szerinte strukturális változásra is szükség van: meg kellene szüntetni a választókerületi elnöki posztokat és ehelyett ismét a megyei és helyi szervezetek kezébe adni a jelölés jogát. Illés harmadik pontként a személyi változások szükségességét említette, elsősorban az alelnöki poszton. Megjegyezte ugyanakkor, támogatja, hogy Orbán Viktor maradjon az elnök és emellett akár frakcióvezető is.
Illés azt mondta, hibáztak a kampányban is, szerinte nem volt szerencsés a depressziókampány, és rossz lépésnek nevezte Mikola István kormányfő-helyettesi jelölését, illetve a szerverügyet is. Azt is mondta, utalva a nemzeti konzultációra, hogy az jó, ha megkérdezik az embereket, de az már nem jó, ha csak látszat a meghallgatás. Illés Zoltán már nem számít a párt erős emberének, noha korábban alelnök is volt. Mivel már korábban is fogalmazott meg kritikát a pártvezetéssel kapcsolatban, fokozatosan háttérbe szorult, ma már komoly tisztséget nem tölt be a pártban, és nem került be az új parlamentbe sem. Nála fajsúlyosabb a debreceni polgármester, Kósa Lajos aki szintén a Nap-kelté-ben arról beszélt, nem tartja valószínűnek, hogy Orbán Viktor még egyszer miniszterelnök-jelölt lesz, szerinte az a valószínű, hogy egy más felállásban kell egy következő választáson megmérettetnie magát a Fidesznek.
Közölte: néhány személyi döntést rosszul hoztak meg, "olyan embereket állítottunk kampányarcnak, akik nem tudták megnyerni a baloldali embereket különböző mértékben". Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor lehet-e frakcióvezető, úgy válaszolt, hogy most átmeneti periódus következik, "lesz egy olyan időszaka a jobboldalnak, amikor újra kell rendezni a sorokat, és lesz egy olyan, amikor el kell kezdeni újra építkezni" a következő választásokra felkészülve.
Emellett az [origo]-nak név nélkül nyilatkozó fideszes politikusok is bírálták a pártvezetést. Az egyik vidéki fideszes még hétfőn azt mondta, a vereség egyik következménye az kellene hogy legyen, hogy Orbán Viktor távozik a Fidesz éléről. Hozzátette: szerinte most nincs esély, legfeljebb egy-másfél év múlva kerülhet sor Orbán távozására. A vereség okaként azt említette a politikus, hogy nem hiteles emberekkel és üzenetekkel vágtak neki a kampánynak: sem Mikola Istvánt, sem Semjén Zsoltot nem tartja hitelesnek az általunk megkérdezett politikus, ahogyan a depressziókampányt sem. "Túl sok volt a manír, az egész nem volt így hiteles" - vélte.
Komáromi Gergely