Világszerte virágzó üzletágnak számít álgyógyszerek gyártása, egy uniós felmérés szerint az elmúlt pár év alatt 170 hamisított készítményt leplezetek le, ezeket többnyire illegálisan, főként az interneten terjesztették. A hamisított gyógyszerek közt sok az altató, de árulnak fájdalomcsillapítókat és teljesítményfokozó szereket is. Nagy-Britanniában a törvényes ellátási láncban is találtak hamisítványokat: tavaly egy vérnyomáscsökkentőt, tavalyelőtt egy merevedési zavarok kezelésére szolgáló szer másolatát. Ezek az álgyógyszerek ugyan nem bizonyultak egészségre károsnak, de azonnal kivonták őket a forgalomból.
Európára azért nem jellemző a hamisítványok forgalmazása, viszont Oroszországban, Közép-Ázsia vagy Dél-Amerika egyes országaiban napi gyakorlatnak számít, itt gyakran még a patikákba is bejutnak az álpirulák. A becslések szerint az álkészítmények a nemzetközi gyógyszerforgalom tíz százalékát adják.
"Magyarországon fizikailag lehetetlen, hogy egy hamisítvány forgalomba kerüljön" - mondta Erős László, a legnagyobb európai gyógyszergyártó, a Chinoint is magában foglaló sanofi-aventis orvos-igazgatója, aki szerint a gyógyszerészeti hatóságok szigorúak. "Soha ne vásároljunk gyógyszert az interneten, menjünk inkább orvoshoz és utána a gyógyszertárba" - figyelmeztet. Azt nem lehet megmondani, hogy ártalmas-e és ha igen, mennyire egy hamisított gyógyszer beszedése. Hiszen lehet, hogy a másolat nem is tartalmaz hatóanyagot, ahogy az is, hogy túl sokat, de ha a tisztasági feltételeket nem biztosították, akkor akár fertőző anyagok is bekerülhetnek az álpirulákba.