Kevesebb hallgatót vesznek fel az ősztől induló jogász és bölcsész szakokra az idén, mert jelenleg nincsen igény ilyen végzettségű munkaerőre. A Népszabadság értesülése szerint öt-öt százalékkal csökken a felvettek aránya a két szakon.
Ugyanakkor növelik a természettudományos képzésekre felvehető hallgatók számát. Bacsa György, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács (FTT) elnöke szerint a cél az, hogy a felsőfokú műszaki, matematikai és természettudományos képzésekben a hallgatók aránya a jelenlegi 18 százalékról 25,8 százalékra nőjön.
Elvileg minden kormánynak lehetősége lett volna hozzányúlni a keretszámokhoz, ám ezzel igen gyengekezűen éltek. Az FTT azonban idén a megszokotzt egy-két százalékoshoz képest jóval nagyobb arányú átalakításokra tett javaslatot. A testület múlt ősszel 121 cég vezetői körében végzett kérdőíves felmérést, és 30 a diplomások munkaerőpiacán működő tanácsadó szervezettel készített interjúkat.
Mint kiderült, elsősorban a mérnöki - gépész- és villamosmérnöki - végzettségűek, a műszaki menedzserek és a termelésirányítók iránt erősödhet a kereslet az elkövetkező négy-öt évben. Továbbra is nagy lesz a kereslet az informatikus, a logisztikus, a kereskedő és a külkereskedő végzettségű pályakezdők iránt.
A kutatás szerint a közgazdasági végzettséggel kapcsolatosan egyre több a bizonytalanság, ami arra vezethető vissza, hogy az elmúlt tíz évben megsokszorozódott a közgazdászdiplomát kiállító szakok száma, és a hagyományos értelemben vett közgazdasági ismereteket csak marginálisan oktató intézmények is közgazdásznak minősítik a piacra kilépő hallgatóikat.
A diákok közül azonban a munkaerőpiaci trendek ellenére egyre többen inkább választják a költségtérítéses képzést, csak hogy jogásznak, vagy államigazgatási szakembernek tanulhassanak.