Engedett a Gyurcsány-csomaggal kapcsolatos kifogások ostromának az Alkotmánybíróság (Ab), és soron kívül tárgyalja azokat az indítványokat, amelyeket az államháztartás egyensúlyát javító különadókról és járadékról, a házipénztáradóról és az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosítása kapcsán nyújtottak be. A testület nyári ítélkezési szünetét követő első teljes ülésén született döntésről Bihari Mihály, az Ab elnöke tájékoztatta az MTI-t.
Az Alkotmánybíróság az ügyek kiemelt társadalmi súlyára tekintettel biztosít elsőbbséget a beérkezett, több mint egy tucat indítványnak - közölte az elnök. Július eleje óta az interneten is hozzáférhetőek az Ab-nál folyamatban lévő ügyek. Bihari Mihály elmondta: jelenleg 1 480 ügy van a tíz alkotmánybírónál, és csak a nyári ítélkezési szünetben 145 beadvány érkezett. Utóbbiak közül az elnök 66 ügyhöz jelölte ki az előadó alkotmánybírót a múlt héten.
Ez azért lényeges, mert ezzel veszi kezdetét az ügy érdemi előkészítése. Az előkészítési szakaszhoz tartozik az illetékes miniszter véleményének kikérése, valamint az indítványozók hiánypótlásra történő felhívása. Bihari Mihály közölte: a pénzügyi tárgyú törvénycsomag esetében már több tárcavezető kapott ilyen tárgyú alkotmánybírósági felkérést.
Az Ab elnöke úgy fogalmazott, hogy reményei szerint már szeptemberben elkészülhetnek az első határozattervezetek, és szükség esetén rendkívüli tárgyalási napokat is beiktatnak.
Az Alkotmánybíróságnak nem csak a pénzügyi tárgyú törvénycsomaggal kell sürgősséggel foglalkoznia, hanem az államfő indítványaival és az OVB határozataival szembeni kifogásokkal is - mondta Bihari. Sólyom László a felsőoktatási törvény egy rendelkezését támadta, valamint az állami kitüntetés-adományozás jogkörének értelmezését kérte. Az OVB határozataival szemben 16 kifogás vár döntésre.
Az Ab internetes honlapján ismertetett indítványok a tanárok kötelező óraszámával, a közszférában foglalkoztatottak jogviszonyával, az árfolyamnyereség-adóval, a banki különadóval, a szolidaritási adóval, az áfa-emeléssel, az egészségügyi járulékkal, a házipénztár-adóval, az eva-emeléssel, a vélelmezett jövedelemmel és a társasági adó alapjával kapcsolatos szabályozást támadják.