Alapvetően a szűk, zegzugos, optimális oltási helyszínnek legkevésbé sem nevezhető pincelabirintus, valamint több, a mentés során elkövetett hiba együttesen vezetett a magyar tűzoltóság újkori történetének legtragikusabb eseményéhez. Legalábbis ezt állapította meg az a szakértői bizottság, melynek megalakítására augusztus 8-án, a három áldozatot követelő műegyetemi pincetűz helyszínén tett javaslatot az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője.
Tatár Attila tűzoltó altábornagy a most elkészült jelentéssel kapcsolatban elmondta: a tragédiának nem műszaki jellegű okai voltak, hiszen a tűzoltásnál használt eszközök (palackok, védőfelszerelések) jól működtek és kellő számban álltak rendelkezésre. A vizsgálat ezzel szemben rámutatott, hogy a helyszín felderítésénél, az információk továbbításánál, értékelésénél és a mentés koordinálásánál több rossz döntést is hoztak a tűz oltásában részt vevő kollégák és híradós munkatársak.
A főigazgató egy példát emelt csak ki: ha az elsőnek a helyszínre érkező tűzoltók megosztják a később érkezőkkel, hogy nincs a pincében veszélyben lévő civil személy, akit ki kell menteni, akkor valószínűleg másképp szervezik meg a mentést. Noha a pincetüzeknél szakmai előírás a kötél használata, ebben az esetben ez elmaradt. Tatár Attila ugyanakkor hangsúlyozta: sem a híradó-ügyeleti tevékenységben, sem a tűzoltásvezetésben elkövetett szabálytalanságok egyenként nem vezettek volna tragédiához. Ehhez kellett a speciális helyszín, a körülmények összejátszása.
A jelentést az OKF továbbítja a Fővárosi Tűzoltóparancsnokságnak (FTP), mely a vizsgálat alapján fegyelmi eljárást kezdeményezhet azokkal szemben, akik hibákat követtek el. Elhangzott az is, hogy két elhunyt tűzoltó nem rendelkezett a beosztása ellátásához szükséges teljes körű szakmai képesítéssel. Itt azt kell majd az FTP-nek megállapítania, hogy ki és mi alapján rendelte őket ebbe a beosztásba. A jelentés elkészítésében egyébként részt vettek a tűzoltóság szakemberei is, így a vizsgálat eredményét Tatár szakmailag teljesen legitimnek nevezte. Újságírói kérdésre ellenben elismerte, hogy a tűz keletkezésének okát nem sikerült egyértelműen feltárni.
Augusztus 8-án három tűzoltó halt meg, heten pedig füstmérgezést szenvedtek, miután a Műegyetem egyik épületének mínusz II. emeleti lőterén tűz ütött ki, és a mentésnél a légzőkészülékükből kifogyott a levegő. A tűzoltók a sűrű füst és a többszörösen megtekeredett, ezért tájékozódásra alkalmatlan tömlő miatt nem találták meg a kijáratot.
Öt héttel a tűzeset után, még mindig kutatják annak okát, de mind kevesebb a remény arra, hogy kiderül mitől gyulladt ki a lövedékeket felfogó gumifal.