Egyórás figyelmeztető demonstrációt tartottak a Parlament előtt a fegyveres és rendvédelmi dolgozók szombaton délelőtt. A szakszervezetek az előre eltervezett létszámban, "zászlóaljszinten" képviselték magukat a tüntetésen, vagyis szakszervezetenként mintegy 100, összesen 800 rendőr, tűzoltó, pénzügyőr és katona tüntetett béreik reálértékének csökkenése ellen. A rendvédelmi dolgozók feladatukkal arányos, azt maradéktalanul fedező költségvetési forrásokat kértek az Országgyűléstől, és követelték, hogy a fegyveres erőkre vonatkozó, jelenleg egyszerű parlamenti többséggel módosítható törvényeket az minősítsék át kétharmadosokká.
A demonstrálók petícióját Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke olvasta fel. Mint mondta, nem nézhetik tétlenül, hogy "átgondolatlan, reformoknak álcázott, kizárólag költségvetési indíttatású, fűnyíró elvű létszámcsökkentések, átszervezések végleg működésképtelenné tegyék a fegyveres és rendvédelmi testületeket, amely miatt az állam és az ország kiszolgáltatottá váljon!". Kónya felhívta a figyelmet arra, hogy a fegyveres erők és rendvédelem szervek az állam alappillérei, azok feladatrendszerén, működésén, szerkezetén és állománystruktúráján változtatni csak társadalmi és politikai konszenzussal lehet.
A demonstrációt intenzív tárgyalások előzték meg, amelyek azonban nem vezettek eredményre. Az FRDÉSZ elnöke szerdán jelentette be, hogy a kormány ajánlata a fegyveres és rendvédelmi dolgozók szakszervezetei számára elfogadhatatlan. Mint mondta, a létszámcsökkentések miatt már olyan szintű az állomány leterheltsége, hogy a börtönőrök rosszabb körülmények között vannak, mint az elitéltek, a tűzoltók pedig jóval magasabb munkaórát teljesítenek, mint bárki az EU-ban, pedig ezért még túlóradíjat sem kapnak.
A rendvédelmiek petícióját a kormány részéről Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára vette át, aki hangsúlyozta, hogy tisztességgel és lelkiismeretesen fogják tanulmányozni azt. Mint mondta, a demonstrálók lelkiismeretes munkája a jogállam fontos garanciáját jelenti és megköszönte helytállásukat. Kónya Péter ugyanakkor már szerdai nyilatkozatában közölte, hogy amennyiben a figyelmeztető demonstrációjuk "nem lesz elegendő", úgy a LIGA Szakszervezetek által meghirdetett, október 28-i tüntetésre mozgósítják tagságukat. Ha ez sem vezet eredményre, további szakszervezeti lépésekre is nyitottak.
MTI / [origo]