A legszegényebbnek semmije sincs
Szinte minden főváros önkormányzati képviselőnek van még máshonnét származó jövedelme. A legtöbben vállalkozások felügyelő bizottságaiban dolgoznak, de vannak ügyvédek, országgyűlési képviselők, kerületi politikusok is a testületben, de akad, aki - így Demszky Gábor is - bérbe adott ingatlanából egészíti ki jövedelmét.
A legszegényebb politikus László Zoltán (Fidesz), akinek szó szerint nincs semmije. László azt mondta az [origo]-nak, szüleivel lakik, és tömegközlekedéssel jár dolgozni. Mint mondta, komolyan vette a vagyonnyilatkozatot, de nem tudott mit beírni. Szerinte az ő vagyoni helyzete egyben jellemzi a fiatalok lehetőségeit is: a 28 éves képviselő szerint a nagy többség ennyi idősen nem tud felhalmozni vagyont. Mint mondta, újságíróként, filmesként dolgozott eddig, főként kisebbségi ügyekkel foglalkozott, mivel cigány származású.
Szintén a kevésbé tehetősek közé tartozik Kovács Balázs (Fidesz), aki mindössze egy XVI. kerületi, 14 négyzetméteres lakást mondhat magáénak, és egy 36 éves Volkswagent. (Korábban tévesen azt közöltük, hogy a politikusnak egy 13 éves VolkswagenPassatja van). Emellett viszont 13,4 milliós tartozását kell még kiegyenlítenie. Riz Levente (Fidesz) is viszonylag üres zsebbel kezdi fővárosi képviselői pályafutását: nincs lakása, se autója, van viszont elektromos zongorája, szintetizátora és erősítője a zeneszerzőből politikussá avanzsált Riznek - aki jelenleg a XVII. kerület polgármestere is. Schneller Domonkos (Fidesz) egy 4 négyzetméteres tárolóval rendelkezik, ebben Honda robogóját tarthatja legfeljebb, mivel ezen kívül csak egy dob és cintányér felszerelést tüntetett fel nyilatkozatában, 1,8 millió forintnyi megtakarítása mellett. Kocsis Máté (Fidesz) ugyan még 900 ezer forintos diákhitelét törleszti, de emellett már van négy ingatlanja, egy Ford Focusa, és tulajdonosa egy Szász Endre képnek.
A leggazdagabb 100 millió felett jár
A legvagyonosabbak listáját Lakos Imre (SZDSZ) vezeti: ugyan bérli az önkormányzattól I. kerületi lakását, de van egy gárdonyi üdülője, egy XI. kerületi telke, egy BMW-je és 104 millió forintja. Fővárosi képviselősége mellett pedig még havi 550 ezret keres országgyűlési képviselőként, XI. kerületi politikusként és egy cég felügyelő bizottsági tagjaként. Bagdy Gábor, a KDNP frakcióvezetője pedig földbirtokosnak mondhatja magát: 23 ingatlannal rendelkezik szerte az országban, emellett 100 ezer forintos tartozása és összesen, mintegy 13,5 millió forintnyi pénzvagyona van. Ráadásul nem csak képviselőként van rendszeres jövedelme, két vállalkozásnak is dolgozik, ezért összesen havi 1 millió 650 ezer forintot kap még.
Szatmáryné Jahl Angéla (Fidesz) két budapesti ház, egy zamárdi nyaraló tulajdonosa és két fővárosi üzlethelyiségben is van résztulajdona, ráadásul emellett 50 millió forintnyi megtakarítása is van. Weiszt János (MSZP) is a leggazdagabbak közé sorolható: hat ingatlana van, egy Opel Omegája, egy motorcsónakja, és 56 millió forintja. Emellett képviselői fizetésén felül a kereskedelmi és iparkamara főtitkáraként 670 ezer, különböző cégeknél végzett munkájáért 365 ezer forintot kap.
Demszky az illetékhivatalnak tartozik
Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester három budakeszi és két horvátországi ingatlannal bír, 11 milliós lakáshitele mellett az illetékhivatalnak is tartozik 215 ezerrel. Van ugyanakkor 2,7 millió megtakarítása. Jövedelmét országgyűlési képviselői tiszteletdíja mellett egy ingatlan bérbaadásából származó 40 ezer forintjával egészíti ki. Tarlós István, Demszky korábbi riválisa, a Fidesz frakcióvezetője feleségével közösen egy óbudai lakásban él, bár 3,1 millió forintot rakott félre, de 10 millióval tartoznak is, mivel nemrég költöztek új lakásba. Katona Kálmán (MDF), aki szintén főpolgármester-jelölt volt, hat ingatlannal rendelkezik, van egy Suzuki Swiftje, és mintegy 35 millió forintnyi megtakarítása és biztosítása. Fővárosi képviselői tiszteletdíja mellett országgyűlési képviselőként 485 ezer, egy cégnél végzett munkája után 180 ezer forintot kap még.
Horváth Csaba eladósodott
Az eladósodottak listáján Horváth Csaba (MSZP) vezet, 37,5 millió forint hitelt halmozott fel. Igaz, vagyona ennél többre rúg: 41,2 milliója van - megtakarításait és kinnlévőségeit összeadva. Ráadásul II. kerületi háza és törökbálinti telke mellett egy Audi A4-es tulajdonosa is, és képviselőként 500 ezret keres még. Hunvald György (MSZP) 37 milliós hitelét törleszti. Neki már "csak" kétmilló forint félretett pénze van, de rendelkezik még Jaguar XJ és Peugeot 807-es autói és Yamaha Wildstar motorja mellett egy VII. kerületi lakás tulajdonjogával és egy másik, szintén a kerületben található ingatlan haszonélvezeti jogával is.
Vidéken kisebbek a különbségek
A megyeszékhelyek polgármesterei közül csak tizenhárom politikus vagyonnyilatkozatát tudtuk összehasonlítani, többen ugyanis péntek óta nem reagáltak arra a kérésünkre, hogy küldjék el a dokumentumot szerkesztőségünkbe. Azoknak a polgármestereknek, akik országgyűlési képviselők is, a parlament honlapján elérhető nyilatkozatát használtuk összeállításunkhoz.
A tizenkét városvezető közül Kósa Lajos (Fidesz), Debrecen vezetője 30 milliós hitelt vett fel, igaz, emellett van 5 millió forintnyi megtakarítása, egy Seat Alhambrája, egy motorja és egy robogója, valamint egy háza és üdülője. Tasnádi Péter (MSZP), Pécs első embere is jelentősen eladósodott, 24 millió forint hitelt halmozott fel. Igaz, fele részben tulajdonosa egy háznak és egy lakásnak, valamint van egy Seat Toledója és közel 11 millió forint megtakarítása.
Botka László (MSZP), Szeged polgármestere adóssággal nem rendelkezik, viszont háza és autója (Citroen Xsara Picasso) mellett összespórolt 18,5 milliót. Horváth István, Szekszárd újonnan megválasztott fideszes vezetője ugyan felvett mintegy 6 millió forint hitelt, de 11,5 millió forintot meg is takarított, ráadásul háza mellett borospince, szőlő és négy üzlethelyiség is van a tulajdonában.
Komáromi Gergely