"Ha lehet, akkor nem jövünk vissza" - mondta a fiával útnak induló Gojkovics Péterné arra a kérdésünkre, hogy mire számít, mennyi ideig maradnak Svédországban. A mohácsi asszony elmondása szerint itthon nem talált állandó munkát, segélyekből és szezonális munkákból élt.
"Hogy miért Svédország? Nem tudom. Kanadához hasonlítják, de olyan jó biztos nem lesz" - mondta Petrovics Péter, aki 11 éves kislányával próbál szerencsét Svédországban. A férfi korábban már élt három évet Kanadában is, kislánya ott kezdett iskolába járni. "Ott volt munka, és jómódban éltünk, nem kellett megnézni a boltban, hogy mit vehetek meg" - mesélte Kanadáról. Svédországban bármilyen munkát elvállalna, "csak meglegyen a napi kaja, és szörp helyett tudjunk kólát venni", sokkal több vágya nincs - mondta.
Csütörtökön 11.50-kor indult Ferihegyről az a fapados repülőgép, amellyel újabb mohácsi és pécsi roma családok utaztak Svédországba. Az [origo] tudósítójának azt mondták, ma 16-an kelnek útra, köztük négy-öt éves gyerekek is. Az MTI ugyanakkor úgy tudja, hogy ennél valamivel többen, 20-30 ember indult útnak csütörtökön. A Svédországba utazók azt mondták, nem menedékjogot kérnek a svédektől, hanem dolgozni akarnak kint, ugyanakkor volt köztük, aki az MTI munkatársának úgy nyilatkozott, hogy politikai menedégjogot is kérnek.
A megkérdezettek Malmőben élő ismerősökre is hivatkoztak, akik azt mondták nekik: érdemes kimenni, mert lehet munkát találni. Azt is mondták, tudomásuk szerint a következő napokban is mennek Svédországba újabb csoportok. Elmondásuk szerint vasárnap, 21-én és 26-án is újabb családok készülnek kiutazni. Az utazásra már régóta készültek, az egyik asszony már 1-2 hónapja tervezgeti, hogy Svédországban kezd új életet.
Megpróbálták lebeszélni őket
A csütörtökön útnak induló mohácsi romákat még a reggeli indulásuk előtt is megpróbálták maradásra bírni a helyi cigány kisebbségi önkormányzat vezetői. Sikertelenül, mert a családok azt mondják, lehetetlen a helyzetük, nincs munkájuk, nem tudnak ennivalót venni és rezsit fizetni.
"Hiába akartam lebeszélni őket, mert joggal hiszik azt, hogy semmi nem fog változni, ha maradnak" - mondta Kovács István, az önkormányzat elnöke. Elmondta, hogy a mohácsi romák körében 80-90 százalékos a munkanélküliség, és ha kapnak is valamilyen munkát, rendes bért nem fizetnek nekik. Ezért nem tudnak megélni, és úgy érzik, sem az állam, sem a kisebbségi szervezetek nem tesznek semmit azért, hogy javuljon a szociális helyzetük.
Eddig 70-80 család utazott ki összesen Svédországba és Angliába. "Olyan ez számukra, mint a mesében, útra kelnek a hamuba sült pogácsával, hogy jobb legyen" - tette hozzá Kovács István.
Csütörtökön délelőtt újabb kivándorlásra kész romák gyűlnek össze a mohácsi Nemzetiségek Házában, hogy eldöntsék: ők is menjenek vagy végül maradjanak. A kisebbségi vezető szerint a családok az utolsó ingóságaikat adták el azért, hogy meg tudják venni a legolcsóbb repülőjegyet a Ferihegyről induló fapados járatra. A házaikat viszont egyszerűen itthagyták.
A Külügyminisztérium szóvivője, Polgár Viktor szerdán közölte, hogy százhuszonkét magyar állampolgár kért politikai menedékjogot az elmúlt négy hétben Svédországban. Polgár Viktor közlése szerint a roma családok a megélhetésük eszközeként tekintenek a politikai menedékjogra. A magyar Külügyminisztériumnak szerdán még nem voltak információi arról, hogy mire hivatkoznak a menekültstátust kérők.
Politidou Mária, a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének sajtószóvivője az [origo] megkeresésére elmondta, hogy egyik svéd napilap, a Svenska Dagbladet infromációja szerint eddig 27 kérelmet bíráltak és utasítottak el a hatóságok.
A svéd bevándorlási hivatal szóvivője szerint olyan hírek keringenek, amelyek szerint a menedékkérőket lakás és munkahely várja érkezésükkor. A hivatal - jegyezte meg Marie Andersson - valóban biztosít ellátást menedékkérőknek, de ez nem az Európai Unió tagállamainak polgáraira vonatkozik. Stockholmban Andre Mkandawire, a svéd külügyminisztérium szóvivője azt nyilatkozta, hogy a két ország együtt igyekszik tisztázni azokat a félreértéseket, amelyek a svéd menedékjoggal kapcsolatban terjedtek el.
A budapesti svéd nagykövetség fizetett hirdetésben próbálja visszatartani a Svédországba készülő romákat. A követség közleménye pénteken több olyan vidéki lapban megjelenik, ahonnan az elmúlt időben csoportok indultak Svédországba, hogy ott menedékjogot kérjenek - tudta meg az MTI Polgár Viktor külügyi szóvivőtől. A hirdetés szövege leszögezi: "Svédországban nincsen hivatalos munkavállalási célú bevándorlási lehetőség". Mivel Magyarország az Európai Unió tagja, állampolgárai az unión belül nem jogosultak menedékjogra.