Fizetése felét is elbukhatná a lógós képviselő

Vágólapra másolva!
A fizetése felét is elveszthetné az a képviselő, aki igazolatlanul hiányzik a parlamenti ülések negyedéről - derül ki abból a törvénytervezetből, amely a jövőben az Országgyűlés működését szabályozná. A készülő törvény a házszabálynál is szigorúbb szankciókat tartalmaz, valamint orvosolna több, az Alkotmánybíróság által is kifogásolt hiányosságot.
Vágólapra másolva!

Az eddigieknél jóval szigorúbb előírásokat tartalmazna a képviselőkre nézve az a törvény, amely a jövőben szabályozná az Országgyűlés működését - derül ki az MTI birtokába jutott dokumentumból.

A házszabály eddig is kimondta, hogy a képviselő köteles jelen lenni az Országgyűlés szavazásain. A törvényjavaslat azonban szankcionálná is a távolmaradást : a jövőben a képviselő alapdíja - amely most 220 800 forint - a felére csökkenne, ha szavazások több mint egynegyedéről igazolatlanul hiányzik. Ha ennél is több szavazásról hiányzik, akkor alapdíja ezzel arányosan még kevesebb lesz. A hiányzást többek között az Országgyűlés képviseletével, vagy betegséggel lehetne igazolni, aminek elfogadásáról a házelnök döntene.

A javaslat az eddiginél pontosabban szabályozná a parlamenti bizottságok vizsgálati tevékenységét is. Mindenki köteles eleget tenni annak, ha bizottság elnöke beidézi őt egy ülésre. Aki nem megy el, vagy tíz napon belül nem visz igazolást, akár kétszázezer forintra is büntethető lenne. A tervezetben az szerepel: ha valaki az ismételt idézésnek sem tesz eleget, és nem igazolja a távolmaradásának okát, újból megbírságolhatják és a rendőrséggel is elővezettethetik.

Ha a javaslatot elfogadják, pont kerülhet egy sokéves mulasztás végére. Az Alkotmánybíróság (Ab) 1998-ban ugyanis alkotmányellenesnek találta az akkori házszabály rendelkezését, amely szerint képviselőcsoportot legalább 15 képviselő alakíthat. Az Ab szerint a frakcióalakítás joga nem tiltható meg azoktól a pártoktól, amelyek listán több mint öt százalékot kaptak.

Az új szabályozás értelmében országgyűlési képviselőcsoportot legalább tíz ugyanahhoz a párthoz tartozó képviselő hozhatna létre, illetve annak a pártnak a képviselői, amely pártlistán elérte az öt százalékos parlamenti küszöböt, de tíznél kevesebb mandátumot szerzett.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke október végén kezdett egyeztetést a parlamenti frakciókkal az új házszabályról. Az MTI értesülései szerint a házelnök többször is tárgyalt az öt frakcióvezetővel, és lényegében konszenzus alakult ki. A házszabály módosítása évek óta napirenden van, eddig azonban minden erre irányuló egyeztetés eredménytelenül végződött.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!