"Ez nem kardinális probléma, a képviselői munka sokkal többől áll" - ennyit mondott Keller László szocialista képviselő, amikor arról az MTI által közölt tervezetről kérdeztük, amely szerint szigorítanának a jelenlegi szabályokon. Aki a szavazások negyedéről igazolatlanul hiányzik, elveszíti fizetése felét, vagy ha ennél is többet hiányzik, még nagyobb levonásra számíthatna. Ezt egy törvény szabályozná, amely a házszabályt váltaná fel.
Az [origo] által megkérdezett képviselők szerint mivel nem jellemző, hogy túl sokan hiányoznának a parlamenti szavazásokról, nem sok súlya lenne egy ilyen új törvénynek. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője hasonlóan vélekedett, mint Keller. Herényi elmondta: a frakciók maguk között úgyis büntetik azokat, akik nem járnak eleget szavazásra.
Gusztos Péter (SZDSZ) szerint is jó a mostani rendszer, és nincs szükség arra, hogy törvénybe foglalják. "A frakcióknak legyen meg ez a politikai jogosítványa" - mondta arra utalva, hogy nem kellene a frakciók kezéből kivenni az eszközt, hogy tiltakozásuk jeléül távolmaradhassanak a szavazásoktól.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója szerint az Országgyűlés belső rendjét bőven elég, ha a házszabály lefekteti. "Elég szigorúak most is a szabályok" - tette hozzá arra utalva, hogy a jelenlegi házszabály szerint aki a szavazások egyharmadáról hiányzik, arányosan veszít fizetéséből. Répássy egyébként nem tud erről szóló törvénytervezetről, legalábbis a Fidesz nem kapott erről értesítést és azt sem tudni, ki nyújtaná be.
Az MTI értesülései szerint ugyanakkor a házelnök többször is tárgyalt az öt frakcióvezetővel, és lényegében konszenzus alakult ki. Bár a házszabály módosítása évek óta napirenden van, eddig minden erre irányuló egyeztetés eredménytelenül végződött.
Az új javaslat az eddiginél pontosabban szabályozná a parlamenti bizottságok vizsgálati tevékenységét is. Mindenki köteles lenne eleget tenni például annak, ha a bizottság elnöke beidézi őt egy ülésre. Aki nem megy el, vagy tíz napon belül nem visz igazolást, akár kétszázezer forintra is büntethető lenne. A frakcióalakítások rendjét is megváltoztatnák: eszerint a jövőben országgyűlési képviselő-csoportot már tíz, ugyanahhoz a párthoz tartozó képviselő is létrehozhatna.
Wirth Zsuzsanna