"A gyerekek a járda közepén voltak, Marci a kocsi felől, Petra babakocsiban beszíjazva, mellette. A felnőttek a járda melletti alacsony kőfal tövében vártak, a nagymama fogta a babakocsit. A száguldó autót nem is vették észre. A Volvo elütötte a gyerekeket, akik vagy tíz métert repültek. Petra kirepült a babakocsiból. Mindketten azonnal meghaltak" - így írta le az édesapa, Zoltai Bence a leányfalui balesetet még 2000 áprilisában.
Az autót egy ír állampolgárságú férfi, Ciaran Tobin vezette, mégpedig a megengedett sebességnél jóval gyorsabban, pedig a kocsiban ült felesége és kisgyereke is. Amint a 11-es úton keresztülhajtott Leányfalun, előzés közben felvágódott kocsijával a járdára, és elütötte a két gyereket, akik nagymamájukkal és nagynénjükkel éppen arra vártak a zebránál, hogy átmehessenek. A kislány és a kisfiú a helyszínen szörnyethalt, a mentősök hiába próbálták újraéleszteni őket. Az Irish Life biztosítótársaság igazgatójaként Magyarországon dolgozó férfi pár hónappal a baleset után hazautazott, miközben folyt ellene a per, amelyben végül - a távollétében - letöltendő börtönbüntetést szabtak ki rá.
Múlt hétvégén - hét évvel a baleset után - a Zoltai család egy őket megkereső újságírótól értesült arról, hogy pénteken az ír felsőbíróság úgy döntött: a gázolót nem adják ki Magyarországnak, hogy letöltse a börtönbüntetését. "Akik közülünk még bíztak abban, hogy börtönbe kerül, azok felháborodtak, a többiek pedig csak elkeseredtek" - mondta Zoltai Bence az [origo]-nak. Szerinte most először azt kell megvárni, hogy kiderüljön: lehet-e ezután még valamit tenni a kirótt büntetés végrehajtása érdekében.
Zoltaiék - akiknek született közben egy kisfiuk - alig tudnak valamit a külföldön lefolytatott hosszú eljárásról, maguk próbáltak egy ír bírósági honlapon keresztül tájékozódni, és időnként telefonon is érdeklődtek az ottani ügyfélszolgálattól. "Le kell-e ülnie a kirótt büntetést máshol, akár ott, Írországban?" - tette fel a kérdést az édesapa. A válasz nem egyszerű, ugyanis a nemzetközi jog hiányosságai, valamint az egyes államok törvényeinek különbözősége miatt egy nagyon bonyolult helyzet állt elő, és könnyen lehet, hogy ez végül a gázolónak fog kedvezni.
Nem szökött, egyszerűen elutazott
A baleset miatt még 2000-ben megindult a nyomozás, az ír férfit többször kihallgatták, majd a Pest Megyei Bíróságon elkezdődött a büntetőper. Ciaran Tobin azonban novemberben érvényes útlevéllel gond nélkül elhagyta az országot, így 2002-ben távollétében ítélték el. Gondatlanságból elkövetett, halált okozó közlekedési baleset miatt három év végrehajtandó szabadságvesztést kapott. A büntetését a fellebbezést követő másodfokú eljárásban 18 hónapra csökkentették.
"Kezdetben csak az volt fontos, hogy kimondják: az ő hibája volt" - idézte fel Zoltai Bence, hiszen elmondása szerint a gázoló a legkülönfélébb mentségekkel állt elő, fékhibára hivatkozott, majd úgy emlékezett, hogy egy másik autó kikanyarodott elé. A tárgyalásokon nem jelent meg, jogászok képviselték. Az ügyvédek között volt Bárándy Péter is, egészen addig, amíg igazságügyi miniszterré választása miatt fel nem hagyott az ügyvédi tevékenységgel. Az [origo]megkereste, ő azonban az ügyvédi titoktartási kötelezettségre hivatkozva elhárította a nyilatkozást.
A minisztérium csak postás, a bíróság tehetetlen
Nem adott választ az [origo] kérdéseire az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sem, amit a sajtóosztály azzal indokolt, hogy konkrét kiadatási ügyben nem adhatnak felvilágosítást. Általánosságban annyit mondtak, hogy a büntetőeljárási törvény alapján a tárca továbbítja a kiadatási kérelmet az illetékes külföldi hatósághoz, de mint a nemzetközi büntetőjogi főosztály egyik vezetője, Némethné Bokor Klára fogalmazott: egyszerűen úgy járnak el "mint egy postás". A kiadatási kérelemről ugyanis a bíróság dönt. A minisztériumi tisztviselő azt mondta, a törvények szerint nekik az sem feladatuk, hogy a magyar érintetteket informálják az eljárás alakulásáról.
Az ír felsőbírósági döntésről több írországi lap is beszámolt, mindegyik kiemelte, hogy Tobin egyértelműen vétkes volt a balesetben. Próbáltuk elérni a férfit a cégén keresztül, de nem sikerült. A Népszabadságnak nyilatkozott az Irish Times bűnügyi tudósítója, Aodhan O'Faolain, aki elmondta: Tobin egyetlen lappal sem hajlandó szóba állni. Az újságíró szerint az ír közvéleményt élénken foglalkoztatja az eset, és a többség nem ért egyet a dublini bíróság döntésével.
A Belfast Telegraph beszámolója szerint azért utasították el a magyar hatóság kérelmét, mert a férfi ügyvédei sikeresen hivatkoztak arra, hogy ügyfelük nem szökött meg, jogszerűen hagyta el Magyarországot. "Igen, ez valóban így van: az ír férfi törvényesen hagyta el az országot" - értett egyet a gázoló védőinek érvelésével Miszori László, aki az ügyben jelenleg is illetékes Pest Megyei Bíróság Büntető Kollégiumának vezetője.
"Amikor elutazott, az ítélet még nem született meg, és önmagában az, hogy folyt ellene az eljárás, a magyar jog szerint nem akadálya annak, hogy érvényes útlevelével oda menjen, ahová akar" - magyarázta a bíró. A hivatalos eljárás a férfi távollétében is folytatódott: az ítélet jogerőre emelkedett, kiküldték a felhívást: vonuljon be letölteni a büntetést. Mikor ez nem történt meg, a bíróság kiadta az elfogató parancsot, majd az igazságügyi minisztériumon keresztül megpróbálták hazájában elérni az írt.
Csak véletlenül vagy önként kerülhet börtönbe
Ezután viszont egy évekig tartó huzavona következett, az ír és magyar törvények eltérése miatt a két ország hatóságai nem tudtak mit kezdeni egymás döntéseivel. Miszori László elmondása szerint csak az EU-s csatlakozással nyílt arra lehetőség, hogy Tobin ellen egy úgynevezett európai elfogató parancsot adjanak ki. Így került az ír bíróság elé a leányfalui baleset ügye, míg pénteken úgy nem határoztak: nem adják ki a vétekest. Azt, hogy pontosan mi történt az eljárás során, egyetlen magyar szerv vagy hatóság sem tudja, sőt, egyelőre az elutasító döntésről is csak a médián keresztül értesültek. Hivatalosan még csak ezután kap értesítést a magyar igazságügyi tárca, amit továbbít az ítéletet kiszabó Pest Megyei Bíróságnak.
Logikusnak tűnne az a megoldás, hogy ha nem is adják ki, töltse le a büntetést Tobin Írországban. Magyarország elvileg felajánlhatja az ír államnak, hogy hajtsák végre ott a büntetést a férfin, Miszori László szerint azonban egyáltalán nem biztos, hogy átvennék, illetve végrehajtanák. Ezért az ügy gazdája, a Pest Megyei Bíróság annyit tehet, hogy érvényben tartja az európai elfogató parancsot, mert így az ötéves elévülési időn belül - vagyis 2010. február 1-ig - a két gyerek halálát okozó férfi még rács mögé kerülhet.
Ha ugyanis kiteszi a lábát Írországból, egy másik állam még kiadhatja Magyarországnak, feltéve, hogy ez az ország a saját törvényei szerint lefolytat egy újabb eljárást. Miszori László elismerte: erre gyakorlatilag csak véletlenül kerülhetne sor. Ha például Tobint valami miatt letartóztatnák, és az Interpol nyilvántartásából kiderülne, hogy európai elfogató parancs van érvényben ellene egy le nem töltött büntetés miatt.
A büntetőbíró még annyit tett hozzá: éppen az ilyen jogi visszásságok miatt van napirenden az Európai Unióban, hogy a jövőben új jogszabályokkal egységesen kikényszeríthetővé tennék azokat az ítéleteket, amelyeket egy másik ország hatóságai szabnak ki. Jelenleg így már gyakorlatilag csak egy lehetőség marad: ha Ciaran Tobin az elévülési időn belül önként visszajön Magyarországra, és letölti a másfél éves börtönbüntetését.
Gergely Zsófia