"A mai nap eseményeinek" kommentálására kérte legelőször Friderikusz Sándor vendégeit. Palócz Éva, Csaba Iván, Kertesi Gábor közgaszdászok és Schein Gábor irodalmár azonban nem igazán akartak beszélni a fideszes képviselők kordonbontásáról és az újjáéledni látszó kormányellenes demonstrációkról. "Nagyon rosszkedvűen ülök itt, erről nincs kedvem beszélni" - közölte Kertesi.
Gyurcsánynak azonban volt véleménye. "A rendetlenség elfogadhatatlan" - mondta, majd hozzátette, hogy az ellenzéki párt politikusainak tette után bárki felhatalmazva érezheti magát arra, hogy a neki nem szimpatikus dolgok ellen fellépjen. "Ez olyan, mintha azt mondaná valaki, hogy ez a KRESZ-tábla nekem nem tetszik, úgyhogy most leszerelem" - példálózott a miniszterelnök, aki ígéretet tett arra, hogy mindent meg fog adni a rendőrségnek ahhoz, hogy fenntartsa a rendet.
A szakértők egymással is vitáztak
Az erdeti témára, vagyis a reformokra rátérve kiderült, hogy szakértők többsége élvezte a miniszterelnöki interjúsorozatot. "Én örültem" - kommentált az ELTE oktatója, Schein Gábor, az oktatással foglalkozó Kertesi Gábor pedig egyenesen "üdítőnek" nevezte a kormányfő kiselőadásait. Csaba Iván pedig a "sok, olykor túl sok" adatnak örült.
Ezt követően jó hosszan az időről, nevezetesen a reformok bevezetésének ütemezéséről, időtartamáról beszéltek a meghívottak. "Sokszor, sok mindenben a szakértők sem értenek egyet" - mondta Gyurcsány, talán reflektálva az elhangzott eszmefuttatások hosszára. A stúdióvendégek nagyobb része a tempó lassítását kérte a miniszterelnöktől, de volt, aki azzal érvelt a gyorsaság mellet, hogy ha komótosan változtat a kormány, akkor felpuhulhatnak a reformok.
"Utánam srácok, én tudom a helyes irányt" - jellemezte a kormányfő viselkedését Schein, amire Gyurcsány a mindenkori magyar kormánypolitikusok sokat hangoztatott érveivel válaszolt. Szerinte Magyarországon - több európai országgal ellentétben - nincs megegyzés a pártok között a változtatásokról, ezért szerinte jogos a félelem, hogy ha valamibe belekezd egy kormány, azt négy év múlva semmissé teheti egy új vezetés. Ennek ellenére megértőnek mutatkozott a kormány lendületét ért bírálatokkal kapcsolatban.
"Csomó nyugdíjas van a 100 leggazdagabb magyar-ban"
Az eredetileg tervezett időtartamot (egy órát) bőven túllépő műsor második felében minden szakértő lehetőséget kapott arra, hogy a saját szakterületét illetően megjegyzéseket fűzzön a négy Gyurcsány-interjúhoz.
Kertesi Gábor két ponton látott "alapvető félreértést" a kormány oktatás-politikájában. Szerinte alapvetően téves az a hozzáállás, miszerint a fő baj az lenne, hogy jelenleg nem a megfelelő szakmára képezi ki az oktatási rendszer a fiatalokat. Inkább az a probléma, mondta, hogy nem szerzik meg azokat a készségeket a diákok, amelyek segítségével könnyebben tudnának váltani, ha az élet úgy kívánja.
Gyurcsány erre azt felelte, hogy "ugye, asztaltársa nyilvánvalóan az előző tizenöt év oktatáspolitikájára gondol, nem a jelenlegi kormány elképzeléseire". Kertesi azonban nem arról beszélt. "Hadd mondjak ellent, bocsáss meg" - vágott vissza a közgazdász, ám a miniszterelnök - még mielőtt érdemi vita bontakozott volna ki - rövidre vágta a beszélgetésnek ezt a részét. Szerinte Kertesinek lehetősége van "megvívni a maga vitáját", ő ebben az ügyben mindenesetre nem értett egyet a szakértővel.
Az egészségügy átalakítása kapcsán, a Demszky Gábor közeli tanácsadójaként dolgozó Csaba Iván fogalmazta meg kételyeit, leginkább az ágyszámcsökkentés terén. "Bölcsességet" ajánlott a beszélgetés alatt párszor szemlesütve, bögréjét simogatva hallgató kormányfő figyelmébe, és azt javasolta neki, hogy fontoljon meg néhány - szerinte túl gyors - lépést a kórházátalakítás területén.
A nyugdíjról szóló rész hozta a beszélgetés egyetlen igazán vidám pillanatát. Palócz Éva sérelmezte, hogy "a nyugdíjasról mindnekinek a szegénység jut az eszébe", holott vannak sokan ebben az országban szerinte, akiknek 100-120 ezer forint a havi nyugdíja. "Nézzék meg, a 100 leggazdagabb magyar-ban is egy csomó nyugdíjas van" - közölte a Kopint Datorg elemzője, mire elsőként (egyben utoljára) elnevették magukat a vendégek. "Meg még van hárommillió más nyugdíjas is" - vágta el Gyurcsány a beszélgetés gazdag idősekről szóló fejezetét.
Szóba került az a több százezer ember is, aki minimálbérre van bejelentve, de arra sem a kormányfő, sem a meghívott szakértők nem tudtak választ adni, hogy ők miből fognak majd megélni, ha egyszer nyugdíjasok lesznek.