A polgári kártérítési pert az augusztus 20-ai vihar négy áldozatának hozzátartozói, valamint a viharban kisebb-nagyobb sérülést szenvedettek indították a Miniszterelnöki Hivatal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Budapesti Rendőr-főkapitányság, illetve a tűzijátékot szervező, Nexus Reklámügynökség Kft. és a rakétákat fellövő, Absolut Pyro Kft. ellen - mondta a 32 felperest képviselő ügyvéd, Hantos Ádám az MTI-nek.
A keresetlevelet a múlt hét végén nyújtották be a Fővárosi Bíróságra, amely két-három hónap múlva tűzheti ki az első tárgyalást. Az ügyvéd elmondta azt is: nagyon sok tanú meghallgatását indítványozta, a per legalább egy, de akár két-három évig is elhúzódhat.
A 32 károsult összesen 6,2 millió forint megfizetését kéri az alperesektől. Azért ilyen viszonylag alacsony összegben határoztuk meg a kártérítés összegét - mondta az ügyvéd -, mert még nem zárultak le azok az orvos szakértői vizsgálatok, amelyek pontosan megállapítják az egészségügyi károsodásokat. Ha ez elkészült, a követelést felemeljük a reális összegre, 80-100 millió forintra - tette hozzá.
Az ügyvéd közlése szerint a kártérítési igény alapja a jogellenes magatartás elkövetése, a kár és az, hogy a kettő között okozati összefüggés legyen. A kár ebben az esetben az elszenvedett sérülés, a jogellenes magatartás pedig a hatóságok és gazdasági társaságok mulasztása, hibája.
Hantos Ádám szerint a legnagyobb hiba, hogy a döntéshozók lemondhatták volna a rendezvényt, mivel a meteorológiai szolgálatnak másfél órával az esemény előtt volt információja a viharról. Ez az információ azonban elakadt a katasztrófavédelemnél - emlékeztetett az ügyvéd, aki szerint a két gazdasági társaság ott hibázott, hogy nem tájékozódott a meteorológiai helyzetről, holott ez elvárható lett volna, illetve abban hibázott, hogy az erős szél ellenére, mégis fellőtték a rakétákat.
Hantos véleménye szerint a Miniszterelnöki Hivatal hibázott, mivel nem kötötte ki a szerződésben, hogy a szervezőnek tájékozódnia kell a meteorológiai szolgálatnál az időjárásról. A rendőrség pedig nem mondta le a tűzijátékot, noha lehetősége lett volna erre, mivel a vihar kezdete előtt 40 perccel tudott arról - tette hozzá.
Az öt halálos áldozatot követelő augusztus 20-i viharpánik ügyében, tavaly novemberben kiadott ombudsmani jelentés a Miniszterelnöki Hivatalt nevezte meg fő felelősnek. Bár a szervezést átadta magáncégeknek, a tűzijáték főszervezője a MeH volt, és a szerződésekben "egy betű" sem utalt egy esetleges katasztrófahelyzetre - mondta Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és helyettese, Takács Albert, akik szerint "ez súlyos hiányosság".
A viharpánik ügyében a rendezvényt megrendelő Miniszterelnöki Hivatal folytatott le vizsgálatot, amelyet Szilvásy György kancelláriaminiszter vezetett, pedig ő saját bevallása szerint is jogosult lett volna arra, hogy lefújja a rendezvényt. Emiatt az ellenzék szerint nem neki kellett volna lefolytatnia a vizsgálatot.
A vizsgálat következményeként felmentették a Miniszterelnöki Hivatal egyik főosztályvezetőjét, fegyelmi indult az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) ügyeletese és két katasztrófavédelmis osztályvezető ellen. Szilvásy György ugyanakkor, ezzel együtt úgy érvelt, hogy egyik szervezet sem jelzett előre olyan erősségű vihart, mint ami végül is bekövetkezett, és ez volt az egyik oka, hogy a rendezvényt nem fújták le korábban az illetékesek. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig kijelentette, hogy nincs politikai felelőse az ügynek.
[origo]/MTI