"A népszavazás valójában két államfelfogás közötti döntés is lesz, a mostani butikos állam, vagy egy plebejus, polgárai érdekeit megvédeni képes, polgáraiért felelősséget vállaló új magyar állammodell kerekedik-e felül" - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz Jövőnk című vitasorozatának közszolgáltatásokról szóló konferenciáján szombaton, Budapesten. A pártelnök szerint a mostani állam úgy viselkedik, mint a rossz butikosok a 80-as évek második felének Magyarországán: törvényszerűen vásárlónak tekinti a saját polgárait, akiken minél többet akar keresni.
Orbán Viktor szerint a mostani állam a kiváltságok és a kiváltságosok állama, mert a magyar állam magának kér kiváltságokat és támogatja a kiváltságosokat. Az állam ma azt üzeni a polgároknak, hogy én hazudhatok, ti nem, én csalhatok, trükközhetek, de rátok szigorú Apeh-ellenőröket küldök, én tönkretehetem az országot büntetlenül, de ha te okozol kárt, akkor súlyos árat kell fizetned - tette hozzá.
Szerinte a "butikos állam" helyett méltányos, plebejus államra van szükség, amely nem kér magának kiváltságokat és nem támogatja mások kiváltságait, nem vásárlónak, hanem megbízónak tekinti az állampolgárokat, valamint védi a nemzeti érdeket és a nemzeti tulajdont.
Orbán Viktor az elmúlt 16 év legfontosabb tanulságának a saját magyar állammodell szükségességét nevezte, aminek megalkotása szerinte a polgári oldalra vár, mert a mostani kormány nem tudja és nem is akarja ezt megtenni, inkább külföldi mintákat másol szolgai módon. Akkor leszünk mi is európaiak, ha saját utunkat járjuk majd - tette hozzá.
Évente egy négyes metró
Nem a közszolgáltatások jelentik a magyar költségvetés legnagyobb terhét, hanem a kormány hazugságai miatt korábban felvett államadósság, amelynek egy évben csak a kamata 1200 milliárd forint - jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a párt Jövőnk vitasorozatának közszolgáltatásokról szóló konferenciáján szombaton, Budapesten. Ehhez képest a kormány 40 milliárd forintot, azaz 12 napi kamatterhet akar kivonni az egészségügyből, s ugyanennyit az oktatásból - mondta az alelnök.
Fenn lehetne tartani annyi iskolát és óvodát, amennyi ma van Magyarországon, ha olcsóbban finanszírozható lenne az államadósság és növekedne a gazdaság - jelentette ki Pokorni. Ha a kormány nem hazudik, és nem vesz fel ennyi hitelt, akkor évente fel lehetne építeni a négyes metrót, tette hozzá.
Pokorni Zoltán arról is beszélt, hogy a kormány visszafordíthatatlan károkat okoz a kistelepülési iskolák és óvodák bezárásával, hiszen ha nincs óvoda és iskola, és ha nincs akkor elmennek a fiatalok, és 15-20 év múlva ki lehet tenni a szociális gondozó táblát a helységnév alá.
Navracsics: Nem csak a szimpatizánsokkal kell szót érteni
Navracsics Tibor parlamenti frakcióvezető azt mondta: csak úgy jutnak előrébb, ha szót tudnak érteni olyan emberekkel, akikkel világnézeti vagy akár erkölcsi kérdésekben sem mindenben értenek egyet, és nem feltétlenül szimpatizálnak a Fidesszel. Ezzel utalt arra, hogy a konferencián levetített videón megszólalt például Lengyel László politológus, vagy Uj Péter újságíró is.
A közszolgáltatások a Fidesz vitasorozatának a harmadik témája, amelyre Navracsics Tibor még a Fidesz novemberi kongresszusán tett javaslatot. Elsőként januárban az igazságosság témáját járták körül, februárban az életminőség kérdését, ezután márciusban a közszolgáltatások és az állam feladata volt a téma, áprilisban a versenyképességgel foglalkoznak majd, a megtárgyalt kérdésekről pedig a májusi Fidesz-kongresszusra vitairatot is készítenek.
Kormánypárti reakció
"Furcsa hallani a plebejus szót Orbán Viktor szájából, hiszen országlása alatt a vidéknek és a vidék falvainak az országzászlón túl nagyobb beruházás nem jutott, a lakótelepek népét pedig egyszerűen panelprolinak nevezték. Furcsa most azt hallani, hogy Fidesz tiszteli és várja a másként gondolkodókat, Kövér László velük kapcsolatban még kötelet emlegetett" - reagált Nyakó István, az MSZP szóvivője Orbán Viktor szavaira.
Nyakó szerint Orbán számára a világpolitika négy legfontosabb tényezője elutasítandó. Az oroszok azért, mert kommunisták voltak, a kínaiak azért, mert most is kommunisták, az Amerikai Egyesült Államok azért, mert globalisták, és az EU-ról is megvan a véleményük, hiszen, mint mondták, "azon kívül is van élet" - mondta. "Az elutasításnak nem elvi okai vannak, hanem pusztán az, hogy a Magyar Köztársaság kormányával tárgyalnak, mert az csak a Gyurcsány-kormány szekértolója lehet szerintük" - fejtette ki véleményét a szocialista politikus.