Az egészségügyi reform továbbvitele a koalíció fennmaradásának feltétele - jelentette ki kérdésre válaszolva csütörtök reggel Kóka János, az SZDSZ elnöke. Kóka azután beszélt erről, hogy találkozott az Egészségügyi Minisztériumot átmenetileg vezető Horváth Ágnes államtitkárral, Molnár Lajos szerdán lemondott miniszterrel, valamint a tárca osztályvezetőivel.
A zárt ajtók mögött zajlott megbeszélés után Kóka azt mondta, az MSZP azt várja az SZDSZ-től, hogy bebizonyítsa, jobb-e a több-biztosítós modell, mint az egybiztosítós. "Be fogjuk bizonyítani" - mondta határozottan Kóka, aki azt ígérte, politikai oldalról ő is be fog szállni az erről szóló tárgyalásokba. Az SZDSZ elnöke másfél hónapon belül meg szeretne állapodni a szocialistákkal, a több egészségbiztosítóról szóló törvénytervezetet pedig szeptemberben szeretné beterjeszteni az Országgyűlés elé. Tervei szerint az új rendszer már 2008-tól működhetne.
Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára csütörtök reggel a Nap-keltében azt mondta: a koalíciós pártok között egyetértés van abban, hogy a biztosítási rendszeren változtatni kell, abban is egyetértés van, hogy meg kell őrizni a nemzeti kockázatközösséget, illetve hogy ezen túl versenyre van szükség. Hozzáfűzte: a szakmai munka még hónapokig eltart. Hangsúlyozta: nem egybiztosítós vagy több-biztosítós vita van, a modellválasztásról folyik a vita.
Már vannak nevek
A Molnár utódjának személyéről szóló találgatásokkal kapcsolatban Kóka azt mondta, vannak a fejében nevek, de szerinte - utalt irónikusan a sajtóban megjelent találgatásokra - önjelöltek is bejelentkeztek. A pártelnök szerint mindenképpen olyan jelöltet fognak választani, aki a több-biztosítós modellt képviseli. A jelölési folyamat 1-2 hétig is eltarthat, mert "a legnagyobb átalakításhoz a legjobb ember kell" - tette hozzá.
Nem bírta tovább
Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője, koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár az [origo]-nak megerősítette a Népszabadság értesülését, mely szerint Molnár Lajos lemondásának közvetlen előzménye egy keddi találkozó volt, amelyen részt vett a kormányfő, Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője és Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság elnöke is.
Horn nem kívánt részleteket elárulni a zártkörű találkozóról, csupán annyit mondott, ezen az egyeztetésen foglalkoztak először az egészségbiztosítási modellválasztással. Az államtitkár azt mondta, volt ugyan vita a felek közt, de nem gondolta, hogy ez a miniszter lemondását eredményezi. Horn szerint kedden abban maradtak, hogy Molnár jövő hétre kész javaslatokat tesz az asztalra.
A lemondás okával kapcsolatos kérdésünkre Horn azt válaszolta, szerint Molnár folyamatos nyomás alatt állt. A politika nehéz világához nem szokott miniszter szerinte a lehető legnehezebb körülmények közt dolgozott a lehető legnehezebb feladaton, miközben gyakran csak az SZDSZ támogatta. "Eddig bírta" - vélte Horn.
Gál J. Zoltán, csütörtökön a Nap-keltében nyilatkozva cáfolta, hogy a több-biztosítós egészségügyi rendszer bevezetéséhez szükséges kormányzati támogatás hiánya lett volna Molnár Lajos egészségügyi miniszter lemondásának indoka. Szerinte alaptalanok azok a hírek is, amelyek szerint pénteken szóváltás volt a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter között, aki akkor szóban már benyújtotta a lemondását.
Máskor is lemondott már
Molnár Lajos egészségügyi minszter szerdán délután nyújtotta be lemondását, amit a miniszterelnök elfogadott. Kóka szerint távozásának nincs köze a koalíciós kormány esetleges átalakításához. Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke szerdán személyes okokkal magyarázta a miniszter lemondását, de utalt arra is, hogy az egészségbiztosítási modellválasztáshoz.
Az [origo]-nak egy, a kormányfőhöz közeli, névtelenséget kérő forrás azt mondta, korábban is volt példa, hogy a miniszter lemondással fenyegetőzött, de szerdán fordult elő először, hogy írásos lemondással érkezett. Forrásunk szerint Molnárnál egyszerűen elszakadt a cérna, döntéséről pedig nem egyeztetett előre még az őt delegáló szabad demokratákkal sem. A miniszter távozása meglepte az általunk megkérdezett kormánypárti politikusokat. Az ellenzék szerint Molnár lemondása azt jelzi, hogy megbukott az egészségügyi reform.