Nem született döntés az SZDSZ Ügyvivői Testületének (ÜT) csütörtök esti ülésén arról, hogy ki lehet Molnár Lajos utóda az egészségügyi tárca élén - jelentette be a testület késő esti ülése után Horn Gábor ügyvivő, a koalíciós egyeztetésekért felelős állmatitkár. Horn elmondta: az új miniszterről legkésőbb jövő hét közepéig megszületik a döntés, aki a tervek szerint az azt követő héten tehetné le miniszteri esküjét.
Horn Gábor csütörtök délelőtt ezzel szemben azt mondta az [origo]-nak, hogy még a héten meg akarják nevezni a miniszter jelöltjüket, ennek érdekében pedig rendkívüli ÜT ülést is összehívhatnak. Az ügyvivő azt mondta, hogy az esti ülésésen Kóka János valószínűleg ismerteti a pártvezetéssel a lehetséges jelöltek nevét. Az ÜT ülése utáni rögtönzött sajtótájékoztatón Horn már arról beszélt, hogy egyelőre nevek sem kerültek szóba, csupán a kiválasztás szempontjait vitatták meg. Erről azonban nem kívánt részleteket elárulni.
Az egészségügy miniszteri poszt azt követően üresedett meg, hogy Molnár Lajos a múlt héten bejelentette a lemondását. A MSZP és az SZDSZ közötti koalíciós szerződés értelmében a liberális párt jogosult arra, hogy minisztert jelöljön. Az elmúlt héten több olyan név is felmerült, aki esélyes lehet a tárca élére. Három, a párton belül eltérő tisztséget betöltő forrásunk szerint a legesélyesebbnek jelenleg Horváth Ágnes, a minisztérium államtitkára tűnik.
Ezt valószínűsíti az is, hogy Kóka János a párt egészségügyi és gazdasági tanácsának csütörtök délutáni együttes ülése után az államtitkárral tartott közös sajtótájékoztatót. Az egészségügyi tanácsot továbbra is Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter vezeti, vagyis a politikus továbbra is részt vesz az SZDSZ egészségpolitikai koncepciójának kidolgozásában.
Konkrét neveket Kóka a csütörtöki sajtótájékoztatóján sem említett, mindössze azt mondta: sok jelölttel tárgyal, és közülük olyan valakit fog választani, aki elkötelezett a több-biztosítós egészség finanszírozási modell mellett. A pártelnök a több-biztosítós modellel kapcsolatban azt mondta: javaslatuk szerint a biztosítók versenyeznének a betegekért, nem a betegnek kéne versengeni az orvosokért. Kóka szerint előírnák azt is, hogy mindenki biztonságos ellátáshoz jusson és a biztosítók ne válogathassanak a betegek között.
Kóka hozzátette: tisztában vannak azzal, hogy ehhez az MSZP támogatására is szükség van. De érvelni fognak, és bíznak benne, hogy sikerül megyőzniük a koalíciós partnert - tette hozzá a gazdasági miniszter. Mindez azért okozhat problémát, mert az MSZP a választási ígéreteiben határozottan az egybiztosítós modell mellett állt ki, igaz, később a párt politikusainak nyilatkozatai már arra utaltak, hogy puhult ez az álláspont.
A megegyezést az is nehezíti, hogy még az SZDSZ-en belül sincs egységes álláspont arról, hogy milyen fajta több-biztosítós modell mellett álljanak ki - mondta az [origo]-nak egy név nélkül nyilatkozó SZDSZ-es politikus. Egyedül az tűnik biztosnak, hogy a liberális párt olyan megoldást szeretne, amelyben az alapszolgáltatásokat is az egymással versengő biztosítótól vennék meg a betegek. Arról azonban, hogy ez mennyire liberális módon valósuljon meg, egyelőre vita folyik - mondta a politikus.
Szabó András