A tervek szerint csütörtökön döntött volna a Fővárosi Közgyűlés a János, a Margit és a Budai Gyermekkórház összevonásáról, a kérdés azonban mégsem került napirendre. A részletekről annak ellenére nem tudott megegyezni a fővárosi koalíciót alkotó SZDSZ és MSZP, hogy egy héttel korábban az egészségügyi bizottságban már megállapodtak erről.
A bizottság április 19-i ülésen a koalíciós pártok támogatásával úgy döntött, hogy a Margit és a Budai Gyermekkórház a jövőben a János kórház telephelyeként működne tovább. Horváth Csaba, az egészségügyet felügyelő szocialista főpolgármester-helyettes ezt azzal indokolta, hogy az április elsején életbe lépő ágyszámcsökkentések miatt önállóan nem életképes a Margit és a Budai Gyermekkórház. A kórházakat fenntartó főváros ezen úgy segítene, hogy a Margit kórház tíz sebészeti ágyat kapna a János kórháztól.
Vita az összevonásról
Azt, hogy a tervre a csütörtöki közgyűlés miért nem bólintott rá, egymással homlokegyenest eltérő módon indokolták a koalíciós pártok. Szolnoki Andrea, a főváros egészségügyi bizottságának szabad demokrata elnöke szerint azért nem támogatták az előterjesztést, mert abban nem szerepelt, hogy előtanulmányt kell készíteni az összevonásról. Havas Szófia, a bizottság MSZP-s alelnöke viszont azt mondta: a hatástanulmány készítése benne volt a javaslatban. "Ha Szolnoki Andrea ennek az ellenkezőjét állítja, akkor hazudik" - fogalmazott az [origo]-nak Havas.
A szocialista politikus szerint egyszerűen arról volt szó, hogy a koalíciós pártok korábban megállapodtak a részletekről, ezt azonban felrúgta az SZDSZ, és csütörtökön új javaslatokkal állt elő. A korábbi tervezetben az szerepelt, hogy az összevonás július elsejétől lépne hatályba, a liberális párt azonban ezt ki akarta tolni szeptember elsejére. Havas szerint az SZDSZ ötletelése semmi esetre sem nevezhető a koalíciós együttműködés mintapéldájának.
Horváth Csaba már úgy fogalmazott az [origo]-nak, hogy olyan részletes hatásvizsgálat valóban nem szerepelt az előterjesztésben, amit az SZDSZ hiányolt. A főpolgármester-helyettes elmondta: a kérdésben úgy sikerült kompromisszumot kialakítani, hogy péntektől Smerz Ervint, a Heim Pál kórház korábbi igazgatóját önkormányzati koordinátornak nevezte ki. Az ő feladta lesz, hogy pár hét alatt külső szakértők bevonásával kidolgozza a minél hatékonyabb összevonásról szóló tanulmányt.
Személyeskedések
Pesti Imre, az egészségügyi bizottság fideszes alelnöke úgy véli, hogy személyi konfliktus okozta a koalíciós vitát. A politikus az [origo]-nak azt mondta: az MSZP azért sürgeti az összevonást, mert Havas így akar megszabadulni Kázmér Tibortól, a János kórház főigazgatójától. A fideszes képviselő ezzel arra utalt, hogy márciusban Kázmér Tibor, a János Kórház főigazgatója indoklás nélkül váltotta le posztjáról Havas Szófiát, aki a kórház orvos-igazgatója volt.
Pesti szerint egyszerűen arról van szó, hogy az MSZP-s Havas úgy akar bosszút állni, hogy az összevonás során elmozdítja posztjáról a korábban az Orbán-kormány államtitkáraként is tevékenykedő Kázmért. Az ellenzéki képviselő szerint Havas okozza a koalíciós feszültséget, az SZDSZ ugyanis nehezményezi a szocialista politikusnő akcióját. Mindezzel kapcsolatban meg akartuk kérdezni a János Kórház főigazgatóját, Kázmér azonban pénteken nem volt elérhető.
Szolnoki mindössze annyit mondott: személyi konfliktusokkal nem akar foglalkozni. Havas a Fidesz állításaira reagálva azt mondta: az észak-budai összevonások után a főigazgatói posztra ugyanúgy pályázatot írnak ki, mint ahogy azt más összevonások után tették. A politikus Kázmér Tiborra utalva hozzátette: "A kiváló főigazgató úr volt az, aki visszavonta az orvos-igazgatói kinevezésemet." Horváth Csaba az [origo]-nak tagadta, hogy Havas bosszúra készülne, hozzátette: az MSZP azért akart gyors döntést az összevonásról, mert a Margit kórház szerintük így juthat minél előbb plusz kapacitásokhoz.
Harc a posztokért
Havas szerint a személye valóban okozott koalíciós feszültséget. Az SZDSZ ugyanis - Havas állítása szerint - nehezményezte, hogy ő a tagja és egyben elnöke is a kórházak fenntartóiból álló Közép-Magyarországi Regionális Tanácsnak (RET). Havas szerint Demszky Gábor főpolgármester azt mondta, hogy célszerűbb lenne, ha a főváros Havas helyett az ugyancsak szocialista Horváth Csabát (Demszky egyik helyettesét) delegálná a RET-be.
Horváth szerint egyszerűen arról van szó, hogy a fővárosnak az egészségügyért felelős, legmagasabb posztot betöltő személyt kell a RET-be delegálnia. Korábban, amíg nem volt ezért felelős főpolgármester-helyettes, addig tanácsnoki minőségében Havas volt ez a személy. Horváth szerint a kérdésben az lehet a kompromisszum, hogy hivatalosan a főpolgármester lesz a RET tagja, de Havast kéri meg, hogy helyettesítse őt a testületben.
A főváros nem dönthet arról, hogy ki legyen a RET elnöke, csupán egy tagot delegálhat abba, akik aztán elnököt válasznak maguk közül. A RET elnöki posztját jelenleg betöltő Havas januárban Molnár Lajos eredeti tervezeténél is szigorúbb ágyszámcsökkentő javaslatot állított össze. Havas többek között az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) és a svábhegyi gyermekkórház bezárására tett javaslatot.
Szabó András