A félrenéző rendőrséget okolják szakértők

Vágólapra másolva!
Ha eddig nem zárt volna össze a rendőrség, akkor egyik rendőr se mert volna a bekamerázott utcákon megerőszakolni valakit - véli a Helsinki Bizottság, amely szerint morális válságban van a testület. Egy volt rendőr is azt mondta az [origo]-nak, hogy a vezetőkkel van a baj, és azzal, hogy kettős mérce uralkodik a szervezeten belül: vannak, akik megúszhatnak mindent.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt két hétben napvilágra került bűncselekmények, amelyekről bebizonyosodott, hogy rendőrök követték el, vagy rendőr gyanúsítottjai vannak: egy rendőr, aki a Széna téri túszejtős bankrablás helyszínelésében vett részt, 460 ezer fointot lopott el a bankból, majd folytatta a szolgálatát. Borsod megyében tizenhárom rendőrt helyeztek előzetes letartóztatásba, mert a gyanú szerint egyes autómentéssel foglalkozó vállalkozóknak több megbízást szereztek pénzért. Pénteken ittas rendőr karambolozott Baján. És a legsúlyosabb: öt rendőrt azonosított egy huszonegy éves lány, akik közül ketten a gyanú szerint erőszakot követtek el ellene Budapest belvárosában, a többiek pedig bűnsegédek voltak.

A szeptember-októberi tömegoszlatásokban elkövetett rendőri túlkapások - amelyek miatt az ügyészségre 171 feljelentés érkezett - idején megtépázott rendőri tekintélyt a nemi erőszak és a többi ügy nyilvánvalóan tovább ronthatta. Petrétei József rendészeti miniszter szerint "elfogadhatatlan és tűrhetetlen minden olyan, hivatalos személy által elkövetett visszaélés és bűncselekmény, amely megingatja a polgárok rendvédelmi szervekbe vetett bizalmát, azt a hitet, hogy baj esetén számíthatnak a rendőrök és más rendvédelmi dolgozók segítségére".

Riasztóan sokan megússzák

A kialakult helyzetet morális válságként értékelte Tóth Balázs, a Helsinki Bizottság jogásza. A civil szervezet szerint riasztóan alacsony a felderítési arány vagy a jogerős elmarasztaló ítélet, ha egyenruhások által elkövetett bűncselekményekről van szó.

Tóth Balázs elmondása szerint 100 feljelentésből mindössze 5-8 jut el vádemelésig is, ha a gyanúsított rendőr, ugyanez az arány civil elkövető esetén ennek sokszorosa. "Ennek alapján úgy tűnik, hogy a rendőrök bármit megtehetnek, csak nagyon súlyos esetben követi a bűnöket felelősségre vonás. A rendőrségben nagyon erős a kollegialitás, a hasonló esetekben azonnal összezárnak a soraik." A Helsinki Bizottság jogásza szerint ha nem ez lenne jellemző régóta a rendőrségre, akkor nem fordulhatna elő, hogy egyenruhások térfigyelő kamerák előtt a nyílt utcán - a gyanú szerint - megerőszakolnak valakit.

"A rendőrök az erőszak kitüntetett legitim jogosultjai az országban - sokkal szigorúbban kell büntetni a visszaéléseiket" - mondta. Szerinte valószínű, hogy a közelmúltban napvilágra került bűncselekmények nyomán annyira megrendül a bizalom a rendőrségben, hogy sokkal nehezebb lesz a munkájuk. Előfordulhat, hogy a lakosság vonakodva működik együtt a rendőrökkel - vélte. Tóth Balázs szerint nem valószínű, hogy a közvélemény megelégszik a rendőrség pénteki bejelentéseivel, melyek szigorúbb belső ellenőrzésekről szóltak. Az azonban szerinte javíthat a megítélésen, ha elítélik az erőszakoskodó rendőröket.

Felhígult rendőrség

A rendőrség morális válságban van, valóban több lett a rendőrök által elkövetett bűncselekmény - szögezte le Tarjányi Péter rendőrségi szakértő - egykori rendőr - az [origo] kérdésére. Ennek egyik oka szerinte, hogy a rendőrségen belül kettős mérce működik. Vannak, akik megúszhatnak dolgokat, szerinte ők elsősorban a vezetők. "Tavaly szeptember 18-án, a tévészékház ostromakor körülbelül kétszáz rendőr megsérült. Míg arra volt példa, hogy a túlkapások miatt felelősségre vontak közrendőröket, nincs olyan vezető, aki a tévészékháznál történtekért felelne" - mondta a szakértő. "Ez az állományon belül nagyon komoly visszatetszést kelt" - hangsúlyozta Tarjányi, rendőrökkel folytatott beszélgetéseire alapozva, akik közül többen "bicskanyitogatónak" tartják ezt a helyzetet.

A válság másik oka, hogy az utóbbi években a rendőrség állománya Tarjányi szerint nagyon felhígult. A vezetők, akik példamutatók lehettek, ma már nincsenek ott - mondta a szakértő. "Sok vezető nem is tudja, hogy akik alatta szolgálnak, milyen emberek, hogyan lehet őket motiválni" - magyarázta. Tarjányi szerint a válság társadalmi természetű oka, hogy a korrupció mindenütt jelen van.

A nemi erőszakról szólva a rendőrségi szakértő úgy vélte, felnőtt egy olyan rendőri intézkedői generáció, amely meg mer ilyet tenni. "Nagyon jól tudják, hogy térfigyelő kamerák vannak ott. Egyszerűen volt egy biztonságérzetük, hogy ezt megúszhatják. De ez a biztonságérzet nem egyik napról a másikra alakul ki" - mondta Tarjányi arra utalva, hogy a rendőri állomány belső kontrolljával is bajok vannak, amely a problémás rendőrök kiszűrésére hivatott.

Tarjányi szerint köztudott, hogy aki nap mint nap bűncselekményekkel találkozik, annak torzulhat a személyisége, ezért különösen fontos, hogyan végzik el a pszichológiai teszteket. "Ezek a szűrők, úgy tűnik, egyáltalán nem működnek" - fogalmazott a szakértő.

Wirth Zsuzsanna

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!