"Az úgynevezett reformprogramhoz képest a tatár, a török és a Vörös Hadsereg dúlásai országépítő segítségnyújtások voltak" - mondott sommás bírálatot a kormány felett Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke a párt tisztújító kongresszusának szombati megnyitásakor. Kövér szerint a Gyurcsány-kormány olyan mély válságba taszította Magyarországot, amilyenre utoljára Rákosi idején volt példa.
"Egy gigantikus lakásmaffia áldozatai lettünk" - mondta Kövér, aki szerint a magyarok 2002-ben és 2006-ban odaadták a lakáskulcsaikat a rablóknak, akik már kipakolták a bútorokat, kifosztották az éléskamrát, egy sufniba költöztették a lakókat, és újabban már verik is őket. A választmányi elnök szerint a Gyurcsány-kormány politikusainak alapelve az, hogy "amit ma ellophatsz, ne halaszd holnapra!"
Kövér az elmúlt napok rendőrségi botrányaira, a gyanú szerint rendőrök által megerőszakolt lányra is utalt: szerinte korábban a szülők csak a bűnözőktől féltették gyermekeiket, míg ma már a rendőrségtől is. Az ügynek azonban ismét nincsenek politikai felelősei - mondta,hozzátéve, hogy az igazságügyi és rendészeti miniszter "még szobanövényeinek ápolására is alkalmatlan".
"Érlelődik a káosz, az anarchia és a diktatúra" - bírálta a kormányt Kövér, de hozzátette azt is, hogy ez "már nem tart sokáig". Hogy pontosan meddig, az Kövér szerint a Fideszen múlik, amelynek bizonyítania kell, hogy készen áll "akár holnap" átvenni az ország irányítását, van hiteles programja, hozzáértő emberei. A választmányi elnök szerint a tisztújító kongresszus arról szól, hogy megválasszák azokat a vezetőket, akik felkészítik a pártot a következő országgyűlési választásokra.
Mindenki köztársasága
"Ma az a ritka dolog történt, hogy Gyurcsány Ferenc félig megfogadta a Fidesz tanácsát" - utalt Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a rendőri vezetők felmentésére. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kormányfő nem ismeri a politikai felelősség fogalmát, hiszen a rendészeti minisztert a helyén hagyta. Navracsics szerint Magyarországon mára elfogyott a közbizalom, ami egy legalább egyéves folyamat eredménye.
Ez a folyamat a frakcióvezető szerint a választási hazugságokkal kezdődött, amikor a kormánypártok hazugnak nevezték a Fideszt, amiért az figyelmeztetett a várható - és azóta bekövetkezett - megszorításokra. Ennek az volt az üzenete, hogy a kormánypártok szerint a Fidesz ellen minden eszköz megengedett - mondta Navracsics, aki szerint augusztus 20-án kiderült, hogy az országnak nincs gazdája, hiszen politikai felelős akkor sem volt. Az ország mai állapotához vezető folyamat a frakcióvezető szerint az őszödi beszéden, október 23-án és az egészségügy átalakításán keresztül jutott el addig a pontig, amikor már a rendőrségben sem lehet bízni.
"700 ezer ember fordult el az MSZP-től" - érzékeltette a kormányzat bizalomvesztését Navracsics, hozzátéve, hogy közülük 2-300 ezer már a Fidesz mellett van. A kormányzati bizalomvesztés elsődleges oka Navracsics szerint az, hogy Gyurcsány Ferenc az Audi ablakából nem sokat lát a magyar társadalomból, nem tud arról, hogy 800 ezer cigány él ebben az országban, hogy 2,5 millió ember él szegénységben, és hogy 600 fogyatékos helyzete reménytelen.
"Meg kell érteni a panaszokat és kézzelfogható megoldásokat kell találni" - mondta Navracsics, aki szerint a megoldáshoz elsősorban gazdasági növekedésre van szükség. Emellett a Fidesznek építkeznie kell, partnereket találnia a gazdák, a mikro-, kis- és középvállalkozások, a hazai nagy cégek és a multik közt egyaránt. Utóbbi két csoportról a frakcióvcezető azt mondta, tőlük kérni is szeretnének: azt, hogy vállaljanak ők is felelősséget. Navracsics azt ígérte, nem fognak elfelejtkezni senkiről, és hogy "a polgári Magyarország mindenki köztársasága lesz".
Schmitt visszalép
A Fidesz huszonkettedik, "Új többség, erős Magyarország" mottót viselő kongresszusára összesen 2022 küldöttet várnak, akik közül szombat délután kettőig 1677-en jelentek meg. A küldöttek vasárnap választanak elnököt és alelnököket, de nem lesz nehéz dolguk: az elnöki posztra Orbán Viktor jelenlegi elnök az egyetlen jelölt, míg Schmitt Pál visszalépése miatt a négy alelnöki székért is csak négyen (Pokorni Zoltán, Pelczné Gáll Ildikó, Varga Mihály és Kósa Lajos) indulnak.
Schmitt azzal indokolta döntését, hogy őt kérték fel a 2009-es európai parlamenti választási kampány előkészítésével, illetve várhatóan ő lesz akkor is a listavezető, de a Magyar Olimpiai Bizottság elnökeként a pekingi játékok is sok feladatot adnak neki. Az [origo]-nak azonban több küldött is azt mondta, Schmitt a párton belüli feszültségek elkerülése érdekében, illetve Pelczné alelnöki székének biztosítása miatt lépett vissza.
A hivatalos program mellett a Hungexpo D pavilonjában közéleti programokkal, fórumokkal, is várják az érdeklődőket. Ennek részeként még a kongresszus kezdete előtt Deutsch-Für Tamás nyitotta meg a Fidesz korábbi plakátjaiból készült kiállítást. Ezen szerepel például a híres 1990-es Tessék választani jelszavú plakát is, amely Brezsnyev és Honecker, valamint egy fiatal pár csókját ábrázolta.
A Hungexpó területén emellett igazi vásári hangulat alakult ki a kézműves termékeket és könyveket, zászlókat kínáló árusoknak, lacikonyháknak, sörsátraknak és borkóstolónak köszönhetően. Szombat este koncertek is szórakoztatják a kétnapos kongresszus résztvevőit.