Feltételekkel lenyeli a minisztercseréket az SZDSZ

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ a pénteken bejelentett minisztercseréket tudomásul vette, azt azonban nehezményzeték, hogy azokról csak közvetlenül a bejelentés előtt értesültek - derült ki a liberális párt hétfői kibővített frakcióülése után. Az SZDSZ több szervezeti változtatást is javasol a kormányfőnek. Az MSZP-n belül eközben sokan vélekednek úgy, hogy Gyurcsány Ferenc úgy alakította át a kormányt, hogy mindenki győztesnek érezhesse magát, de leginkább az ő pozíciói erősödjenek.
Vágólapra másolva!

Az SZDSZ tudomásul veszi a kormányátalakítás kapcsán pénteken bejelentett személyi döntéseket - jelentette be Kóka János, a párt elnöke az SZDSZ frakciójának és ügyvivői testületének hétfői együttes ülése után. A gazdasági miniszter szerint a személycserék az MSZP-n belüli átrendeződéseket tükrözik.

Kóka elmondta: a kisebbik kormánypártot váratlanul érte a pénteki bejelentés, így arról előzetesen nem tudtak egyeztetni. Eörsi Mátyás szabad demokrata frakcióvezető az ATV-n vasárnap udvariatlanságnak nevezte azt, hogy Gyurcsány Ferenc mindössze öt perccel a kormányátalakítás bejelentése előtt közölte a koalíciós párt elnökével a változásokat. Az Eörsi nyilatkozatához hasonló szabad demokrata véleményekről Kóka hétfőn azt mondta: azok hangulati, és nem politikai kategóriába tartoznak.

Az SZDSZ vezetői a hétfői egyeztetés után arra jutottak, hogy néhány szervezeti változtatást javasolnak a kormányfőnek. Többek között kérik, hogy a kormányzati informatika maradjon a Miniszterelnöki Hivatalon belül, vagyis az ne kerüljön Szilvásy György, titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszterhez. Szilvásy kinevezésével kapcsolatban Kóka azt mondta: a személyi döntés a kormányfő kompetenciája.

Szilvásy kinevezésést vasárnap még krizizálta Eörsi Mátyás. A frakcióvezető nem tartotta szerencsésnek, hogy Szilvásy György tárca nélküli miniszterként felügyeli majd a titkosszolgálatokat. Eörsi vasárnap azt is sérelmezte, hogy miközben az államapparátus karcsúsítását kommunikálják, "mint a gomba, burjánzanak az államtitkárok, miniszterek". Kóka hétfőn azt mondta, az SZDSZ feltételei közzé tartozik, hogy az átalakítás miatt nem növekedhetnek a döntési szintek és az apparátus létszáma.

Az SZDSZ azt is szeretné elérni, hogy az újonnan létrejövő kormánykabinetnek - amely hetente ülésezik és a legfontosabb stratégiai kérdésekről határoz - tagja lenne Horn Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal koalíciós egyezetésért felelős államtitkára is. Létrehoznának egy külgazdaságért felelős kormánybiztosi posztot is, amelyre a pártelnök Garamhegyi Ábelt, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkárát javasolja.

A liberálisok feltételei közzé tartozik az is, hogy a fejlesztéspolitika stratégiai irányítása továbbra is a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület (FIT) kezében maradjon, és csak a fejlesztések végrehajtása kerüljön át a Bajnai Gordon által vezetett Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumhoz. (A FIT elnöke egyébként Gyurcsány Ferenc, de a valódi irányítást alelnökként az SZDSZ-es Magyar Bálint végzi) Kóka János kitért azon kérdések elől, hogy mi történik, ha a kormányfő nem fogadja el a javaslataikat.

Mindenki nyer

Azt, hogy az MSZP áll a kormányátalakítás hátterében, szocialista forrásaink is megerősítették. A pártban ugyanis a romló (vagy nem javuló) közvélemény-kutatási adatokkal párhuzamosan erősödött az igény, hogy jobban belelássanak a kormányfő lapjaiba, jobban megszabják a reformok menetét. Több, egymástól független szocialista forrásunk is úgy vélte, Gyurcsány úgy tudta megkavarni a kártyákat az átalakítással, hogy végül minden fél győztesnek érezhette magát, és ő is stabilizálta a pozícióját.

Kiss Péter, a párt egyik fontos platformja, a Baloldali Tömörülés vezetője kancelláriaminiszterként a kormány második emberévé lépett elő, és Lamperth Mónika is miniszter maradt, igaz az önkormányzati helyett a szociális tárcánál. Azzal, hogy Bajnai Gordon miniszter lett, interpellálhatóvá vált, vagyis megnőtt fölötte a parlament ellenőrzési lehetősége.

Gyurcsány ugyanakkor elvonta a MeH-től a két legfontosabb területet: a titkosszolgálatokat és az államreformot egy-egy tárca nélküli miniszterhez rendelte. A Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumból a fejlesztéspolitika csatlakozásával az egyik legnagyobb és legfontosabb minisztérium jön létre. Az uniós pénzek elosztása felett pedig a Gyurcsány bizalmasaként számon tartott, nem MSZP-tag Bajnai áll majd.

Szilvásy posztjának megváltozása kapcsán mindegyik, általunk megkérdezett szocialista politikus egyetértett azzal, hogy az nem külső nyomásra történt, az a kancelláriaminiszter és Gyurcsány együttes döntése volt. Többen is azt mondták, Szilvásynak egyszerűen túl sok volt a MeH vezetésével járó "állandó tűzoltás", kevésbé általános munkakörre vágyott. Több név nélkül nyilatkozó SZDSZ-es politikus ugyanakkor azt mondta, ők nem szívesen látják Szilvásyt a titkosszolgálatokat felügyelő poszton, de nem tudnak mit tenni, hiszen a miniszterelnök évtizedes bizalmi emberéről van szó.

Múlt héten jelentették be az átalakítást

Gyurcsány Ferenc múlt pénteken jelentette be, hogy Kiss Péter eddigi szociális és munkaügyi miniszter váltja Szilvásy Györgyöt a Miniszterelnöki Hivatalt élén. Kiss korábban már vezette a kancelláriát, előbb Medgyessy alatt (2003 tavaszától), majd a MeH élén maradt az első Gyurcsány-kormány alatt is. A kancelláriáról távozó Szilvásy a polgári titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter lesz.

A kormányfő emellett bejelentette, hogy Bajnai Gordon lesz az önkormányzati és területfejlesztési miniszter Lamperth Mónika helyett. Lamperth a munkaügyi tárca élére kerül, amelyet eddig Kiss Péter irányított. Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság (ÁRF) vezetője a kormányzati közigazgatást irányító tárca nélküli miniszter lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!