Visszaállíthatják a megyei és a fővárosi közigazgatási hivatalokat, miután az Alkotmánybíróság (Ab) hétfőn megsemmisítette a közigazgatási hivatalok régiós átszervezéséről szóló kormányrendeletet - írja szerdai számában a Népszabadság. Gyenesei István önkormányzati miniszter a lapnak azt mondta, mindenképpen konszenzusos javaslatot akarok a parlament elé terjeszteni, így nem tartja kizártnak, hogy a közigazgatási hivatalok ismét megyei szervezetben működjenek.
Az Ab szerint a kormány az alkotmánnyal ellentétesen járt el, amikor törvényi felhatalmazás nélkül, kormányhatározatban döntött a közigazgatási hivatalok regionális szervezetekké alakításáról. A rendeletet a testület december 31-i hatállyal semmisítette meg, a parlamentnek tehát év végéig kellene megalkotnia a hivatalok jogállását rendező törvényt, amelynek elfogadása kétharmados többséget igényel.
Ha a következő két hónapban nem sikerül konszenzusos megoldást találni, a közigazgatási hivatalok működését ismét rendeleti úton kellene szabályozni, de ez ismét alkotmányellenes lenne. 2006-ban a kormány már megpróbálkozott azzal, hogy az önkormányzati törvény módosításával regionális alapon szervezze át a közigazgatást, de nem kapta meg azellenzék támogatását.
Kézenfekvő megoldás, hogy állítsák vissza az eredeti állapotot, tehát a megyei, fővárosi hivatalokat, amit a Fidesz támogat - mondta Répássy Róbert, a parlament alkotmányügyi bizottságának fideszes alelnöke. Répássy elképzelhetőnek tartaná azt is, hogy az önkormányzati törvény módosításával a mindenkori kormányt hatalmazzák fel, hogy maga szabályozza a hivatalok belső működési rendjét.
A Fidesz egyébként másként képzelné el a közigazgatási hivatalok jövőjét - mondta a lapnak Répássy. Elképzeléseik szerint ezeket az intézményeket olyan kormányhivatalokká alakítanák át, amelyekben összevonnák a jelenleg önállóan működő többtucatnyi területi alapon kormányhivatalt, mint például a közlekedési hatóságot, a környezetvédelmi felügyelőségeket, a tisztiorvosi szolgálatokat vagy a mezőgazdasági hivatalokat.